Zaczyna się. Jeśli czekałeś tak jak ja na rewolucję to właśnie puka do Twoich drzwi. Wlewa się przez gniazdka elektryczne i tłucze do okien. Przy okazji wykręca już żarówki, a także z przyjemnością majstruje Ci w piecu do centralnego ogrzewania. Czas najwyższy pogadać ze swoim mieszkaniem. Jak zwykły człowiek z Siri.

Po premierze iOS 8 stawiałem na jednego konia, który przyniesie wiatr zmian - silnik HomeKit. Jest to środowisko programowania dla urządzeń domowych. I właśnie stoimy w samym środku wielkiego wyścigu gdzie producenci elektroniki użytkowej zaczynają prezentować możliwości ekosystemu iOS. Dla mnie zaczyna się nowa karta skrzętnie zapisywana przez Apple w zaproszeniu technologii do domów, do zwykłego użytkownika. Do tej pory myśląc o „inteligentnym mieszkaniu” widziałem oczami wyobraźni nieosiągalne dla mojej kieszeni apartamenty. Dziś okazuje się, że każdy z nam może mieć dom zarządzany przez telefon.

Na trwających targach CES w Las Vegas producenci sprzętu prześcigają się w sensorach, czujnikach, kontrolerach współgrających ze środowiskiem HomeKit. Jest w czym wybierać, a to dopiero początek szpikowania naszych mieszkań elektroniką.

Wśród ciekawych rozwiązań dla domu można było spotkać cyfrowy zamek Schlage Sense pozwalający za pomocą urządzeń z iOS otwierać i zamykać mieszkanie. Elektroniczny "klucz" pozwala także na wejście do mieszkania po krótkiej rozmowie z Siri.

alt text

Nie mogło zabraknąć kontroli oświetlenia w nowoczesnym mieszkaniu. Urządzenie o nazwie Switch od iDevices pozwoli włączać dopływ prądu do urządzeń wpiętych do „inteligentnych gniazdek”. Urządzeń do kontroli prądu w gniazdkach pojawiło się na CES naprawdę sporo. Chociażby listwa zasilająca od Incipio, która będzie mieć dedykowaną aplikację na iPhone’a.

alt text

Pojawiły się też firm, które kompleksowo chcą zająć się naszym mieszkaniem. Zaczynając od lamp, zamków w drzwiach, bramy garażowej, termostatów czy zmian kolorów oświetlenia mieszkania. Insteon wprowadza Insteon Hub - pełną centralizację zarządzania domem bezpośrednio z iPhone’a - http://www.insteon.com

alt text

Bez najmniejszego problemu będziemy mogli kontrolować każdy zakątek naszego mieszkania. Belkin oferuję linię WeMo dedykowaną cyfryzacji domu. Czujniki ruchu, kamery, a nawet zdalne włączenie patelni aby odgrzać obiad na czas nie będzie stanowiło problemu.

alt text

Najważniejsza w tym wszystkim jest prostota. Bez konieczności przeprowadzania remontów, prucia ścian, montowania dodatkowego okablowania. Producenci urządzeń do iMieszkania stawiają na nieinwazyjny montaż. Wystarczy wpiąć do gniazda, sparować z iPhonem i ma działać. Ceny też nie powinny nikogo przerazić. Już teraz wspomniany sprzęt od iDevices ma kosztować około 50 dolarów, zaś Insteon Hub to wydatek 150 dolarów. A możemy być pewni, że z czasem wszystko będzie tanieć. Jest mi zatem niezmiernie miło przywitać iTechnologię pod strzechy. Oby iDomy uprzyjemniała nam życie, a zbytnio go nie komplikowała.


autora znajdziesz na #twitter: pemmax #facebook: marczynski #profil MyApple