Posypały się gromy (oraz inne lamenty) na Apple, że rzuca kłody pod nogi programistom podnosząc opłatę roczną za konto deweloperskie iOS lub OS X. Czy Apple jest złe?

Tuż przed Sylwestrem zastanawiałem się czy opłacić konto deweloperskie iOS już (mam też OS X) czy za kilka dni. Termin upływał mi 17 stycznia. Nie miałem czasu i na „kosztach” w 2014 specjalnie mi nie zależało więc sobie odpuściłem w świąteczno–sylwestrowym zamieszaniu.

Potem żałowałem…

Bo Apple znienacka podniosło cenę za konto deweloperskie z 385 zł do 429 zł (brutto). No nic… przełknąłem łzę i zapłaciłem bo wyjścia nie było…

A teraz już kilka przeliczeń za chłodno

Opłata za konto deweloperskie w USA wynosi 99$. Zależnie od stanu przy zakupie mogą zostać w USA odliczone stosowne podatki. U nas to obecnie 429 zł z VAT. Irlandzkim VAT (23% jak u nas). Pamiętajmy, że VAT jest od Apple niezależny (z podatkiem dochodowym to już różnie bywa) ;-))

Opłata za konto deweloperskie Apple iOS OS X

Jeżeli konto deweloperskie (jak w większości wypadków) zakupuje się „na firmę” to w zamówieniu oczywiście podajemy nasz europejski VAT ID (czyli ten z PL – warto go mieć). Zaraz po złożeniu zamówienia dobrze jest zadzwonić do Apple.PL i poprosić o skorygowanie kwoty i wystawienie stosownych dokumentów. Osoba w Apple weryfikuje nasz NIP (Vat ID) w systemie VIES i wysyła stosowne zlecenie do księgowości. Skutkuje ono zwróceniem kwoty VAT na naszą kartę jaką dokonywaliśmy płatności i kilkoma (niestety) dokumentami do zaksięgowania (zazwyczaj faktura z VAT, dwie korekty i nota).

Po dokonaniu skomplikowanych wyliczeń widać, że nadal mamy ciut niższą cenę niże w USA (przy obecnym kursie dolara). To, że przed 1 stycznia 2015 mieliśmy znacznie niższą cenę niż amerykanie to już inna sprawa. Teraz mamy po prostu cenę „uczciwą” (chlip, chlip) ;-)