Z nową technologią jest zwykle tak, że nie tylko trzeba ją opracować, ale przede wszystkim mieć pomysł na jej zastosowanie. Z tym bywa moim zdaniem różnie i dotyczy to wielu technologicznych gigantów.

Kiedy odwiedziłem wczoraj stoisko Intela nie od razu zorientowałem się o co chodzi w prezentowaniu okularów do wirtualnej rzeczywistości, wielkich ekranach na których pojawiały się swego rodzaju wirtualne odbicia przechodzących obok nich osób, czy wreszcie ciekawego rozwiązania kontroli tego, na co w danym momencie patrzy kierowca samochodu, a więc na co zwraca uwagę. Pojawiała się co prawda na stoiskach nazwa - nie wiele mi ona jednak mówiła. Wszystko wyjaśnił CEO Intela - Brian Krzanich - podczas swojego keynote.

To, co kryło się za prezentowanymi na stoisku Intela rozwiązaniami nazywa się RealSense i to tę technologię zastosowaną w różnych produktach Intel promuje na CES.

RealSense opiera się przede wszystkim na odpowiedniej kamerze i przetwarzaniu obrazów z uwzględnieniem głębi, czy odległości znajdujących się na nich obiektów. Zastosowanie jej wychodzi daleko poza robienie zdjęć, choć i ta funkcja została zaprezentowana. Krzanich pokazał m.in. nowy tablet Della wykorzystujący technologię RealSense w podobny sposób, jak aparaty Lytro. Pozwala on na wykonanie zdjęcia i późniejsze ustawienie głębi ostrości czy punktu ostrzenia.

Technologia RealSense wykorzystana została także do bezdotykowego sterowania komputerem za pomocą gestów. Mowa tutaj zarówno o prostym wykonywaniu ruchów dłońmi i palcami przed kamerą zamontowaną w laptopie, co odpowiada np. tradycyjnemu sterowaniu go za pomocą myszki (uruchamianie filmu, nawigacja w przeglądarce web i przewijanie w niej treści), jak i w konstrukcjach bardziej nowatorskich, wykorzystujących np. interaktywne hologramy (Krzanich zaprezentował prototypową maszynę tego typu).

RealSense w ciekawy sposób zostało wykorzystane w komputerach HP (o których wspominałem w jednym z podsumowań dnia). Maszyny przypominające iMaki, wyposażone są w odpowiednią kamerę i rzutnik pozwalające na jednoczesne budowanie drugiego obrazu - na specjalnym blacie - z elementów wyświetlanych przez komputer, jak i fizycznych przedmiotów. Wątpię by komputer HP znalazł zastosowanie w gospodarstwach domowych, na pewno jednak zainteresują się nim graficy, może być też świetnym narzędziem edukacyjnym i myślę, że szybko trafi do szkół, przynajmniej w USA.

Promowana przez Intela technologia znalazła także zastosowanie w różnego rodzaju zautomatyzowanych urządzeniach, robotach produkowanych przez firmę iRobot, jak i w dronach firmy Ascending Technologies. Te ostatnie, dzięki RealSense są w stanie omijać różnego rodzaju przeszkody. Krzanich pokazał to w praktyce (na całej długości ogromnej sali konferencyjnej ustawiono specjalną trasę z przeszkodami, którą drony wyposażone w RealSense pokonały bez problemu - jeden z nich czekał nawet na otwarcie drzwi znajdujących się na jej końcu).

RealSense ma znaleźć się też w sportowych okularach firmy Oakley. Specjalne modele będą wyposażone w ekrany hud, wyświetlające zbierane dzięki technologii Intela informacje.

To, co chyba zrobiło na mnie największe wrażenie, to wykorzystanie RealSense w urządzeniach mających ułatwić funkcjonowanie osób niepełnosprawnych, przede wszystkim niedowidzących czy ociemniałych. Jej przydatność została z resztą przedstawiona w praktyce przez osobę niedowidzącą. RealSense wykrywa przeszkody i osoby znajdujące się wokół użytkownika i informuje go za pomocą wibracji odpowiednich fragmentów specjalnej kamizelki.

RealSense znalazło się też w innej technologii opracowanej i promowanej podczas targów przez Intela - TrueKey, pozwalającej na weryfikację użytkownika nie tylko przy próbie dostępu do komputera, ale np. zastępującej tradycyjny klucz do drzwi mieszkania czy domu.

Dopiero po keynote Intela zrozumiałem o chodziło z samochodem Jaguar wyposażonym w system kontroli uwagi kierowcy, czy okularami Oculus Rift, jakie znalazły się na stoisku tej firmy. W jednym i drugim przypadku zastosowano technologię RealSense. W Jaguarze m.in. kontroluje ona uwagę kierowcy, w przypadku wirtualnej rzeczywistości, pozwala ona na wykorzystanie do interakcji rąk i dłoni, bez potrzeby stosowania specjalnych rękawic.

alt text

Nie każde zastosowanie RealSense mnie przekonało, Intel pokazał jednak wiele praktycznych przykładów jej użycia, także w produktach, które właśnie trafiły na rynek lub trafią w najbliższych miesiącach.

alt text