Od premiery najnowszej wersji komputera Mac Pro minęło już więcej niż rok, jednak dotąd Apple nie było w stanie rozwiązać problemów z zainstalowanymi w nich kartami graficznymi ATI, jakie trapią użytkowników tych maszyn.

Jak donosi AppleInsider, objawiają się one w różny sposób i dotyczą narzędzia do korekcji kolorów DaVinci Resolve. Ubiegłej wiosny na komputerach działających jeszcze z systemem OS X Mavericks powodowały one m.in. zawieszanie się aplikacji lub występowanie artefaktów na wyeksportowanym wideo. Apple początkowo uważało, że winna jest aktualizacja tego systemu do wersji 10.9.3. Kolejne aktualizacje, a nawet nowa wersja OS X, czyli 10.10 Yosemite, nie przyniosły rozwiązania tych problemów. Jeden z czytelników AppleInsider wspomina, że Apple wymieniło już trzy razy karty graficzne w jego komputerze, co jednak nic nie dało.

Przyczyna tych problemów nie jest do końca jasna, ale w wątku na forum wsparcia technicznego Apple pojawia się teza, że powodować je mogą sterowniki dla karty graficznej ATI FirePro D700. Co ciekawe problemy nie występują w przypadku pracy na tych komputerach z systemem Windows 8.1.

Innym powodem mogą być problemy z przegrzewaniem się tych komputerów. W tym wypadku przestały one występować po programowym przyspieszeniu pracy wiatraków lub zastosowaniu dodatkowego chłodzenia tych maszyn.

Źródło: AppleInsider