Jak donosi serwis Niebezpiecznik, komputery Apple wyposażone w port Thunderbolt mogą być narażone na ataki Thunderstruck mające na celu przejęcie kontroli nad urządzeniem. Dzięki luce w bezpieczeństwie iMaców i Macbooków oraz Maca Pro, niepowołana osoba podpinając się do sprzętu może zaimplementować w jego pamięci ROM kod, który doprowadzi do powstania szkodliwego oprogramowania bootkit.

Ponieważ celem ataku jest pamięć ROM, to wymiana dysku lub reinstalacja systemu nie pomogą użytkownikowi w pozbyciu się niepożądanego oprogramowania. Ponadto gdy użytkownik podłączy do portu Thunderbolt urządzenie peryferyjne, ono również może zostać narażone na niebezpieczeństwo.

Co ciekawe, atak umożliwia Option ROM - element standardu Thunderbolt. Jego podatność na szkodliwe oprogramowanie hakerskie jest znana już od dwóch lat. Przejęcie komputera przy użyciu wyżej wymienionego portu zostanie zaprezentowane na konwencie 31C3, który odbędzie się w dniach od 27 do 30 grudnia 2014. Pozostaje mieć nadzieję, że Apple szybko rozwiąże ten problem, tym samym zwiększając bezpieczeństwo korzystania z komputerów tej firmy.

Źródło: Niebezpiecznik