Z pewnością niektórzy z Was wiedzą jak to jest. Podczas wakacyjnego wyjazdu, czy nawet na co dzień pstrykamy iPhonem czy innym smartfonem setki zdjęć, które później przerzucamy na dysk naszego Maca. Kilkaset, a nieraz kilka tysięcy fotografii, z których większość to duplikaty (ja na przykład nie mogę się powstrzymać i wykonuję od kilku do kilkunastu zdjęć jednego obiektu w tym samym ujęciu). Z doświadczenia wiem, że wielu z nich nigdy nie przeglądam, bo nie chce mi się przedzierać przez duplikaty.

Aby temu zapobiec trzeba by mozolnie przeglądać zdjęcie po zdjęciu i kasować te gorsze ujęcia. Nigdy mi się to nie uśmiechało, stąd też bardzo rzadko to robię. Na szczęście ekipa MacPhun, która od lat wydaje bardzo dobre aplikacje fotograficzne dla komputerów Mac i urządzeń z iOS, wpadła na pomysł jak ulżyć cierpieniu użytkowników takich, jak ja. Dzisiaj swoją premierę ma aplikacja Snapselect, pozwalająca wybrać te najlepsze zdjęcia z całego zbioru.

alt text

Snapselect to właśnie narzędzie do segregacji zdjęć. Wystarczy dodać do niego folder ze zbiorem fotografii, a program przeanalizuje je wszystkie i ułoży chronologicznie w grupy takich samych lub podobnych ujęć. Możemy ustawić stopień dokładności tego procesu analizy fotografii.

alt text

Snapselect pozwala dodawać zarówno zdjęcia z dysku twardego, aparatu, karty SD, a także ze zbiorów iPhoto, Lightroom i Aperture.

Mamy też możliwość przeglądania całego zbioru zdjęć ułożonych chronologicznie.

alt text

Zdjęcia możemy przeglądać po miniaturach, a także wyświetlając tylko cztery, dwa lub jedno.

alt text

Te ostatnie opcje podglądu pozwalają przyjrzeć się szczegółom i podjąć decyzję, którą z fotografii chcemy zostawić. Mamy też możliwość regulacji wielkości miniatur, co oczywiście także nie jest bez znaczenia przy pierwszej próbie rozeznania się w dużych zbiorach zdjęć.

alt text

Pozostaje już tylko oznaczyć gwiazdką te które chcemy zostawić i kliknąć w ikonę krzyżyka (pojawiającą się w prawym dolnym rogu zdjęcia po najechaniu na nie wskaźnikiem).

alt text

Fotografie wybrane trafią do zakładki Picks, a te, które będziemy chcieli skasować do zakładki Rejects. Dopiero w tym widoku znajdziemy przycisk ich kasowania. W każdej chwili będziemy mogli też przywrócić zdjęcie do głównego zbioru, jeśli błędnie oznaczyliśmy je do skasowania.

alt text

Usunięte zdjęcia trafią oczywiście do systemowego kosza, więc do ostatecznego skasowania trzeba będzie go jeszcze opróżnić.

alt text

Program Snapselect dostępny jest w Mac App Store w cenie 13,99 €:

Snapselect - Pobierz z Mac App Store

alt text