Dziś pod wpływem impulsu postanowiłem odnowić kontakt z moim starym FEDem 5 - dla osób nie zainteresowanych fotografią jest to stary radziecki (a jakże by inaczej) aparat dalmierzowy, oczywiście z wymienną optyką. Można go śmiało porównać do dzisiejszych bezlusterkowców - identycznie jak one nie posiada lustra, jest mniejszy i bardziej poręczny i ma w zasadzie wszystkie możliwości lustrzanki.

screen

Niestety, stare aparaty posiadające wbudowane światłomierze mają jeden problem - nawet jeśli mechanicznie działają idealnie bardzo często mają problem z rozregulowanym światłomierzem, co osobom mniej zaawansowanym uniemożliwia robienie poprawnie naświetlonych zdjęć. Możemy oczywiście dokupić zewnętrzny światłomierz - dużo dokładniejszy, przydatny nawet dla dzisiejszych aparatów cyfrowych i jednocześnie nieziemsko drogi - dobre światłomierze osiągają ceny liczone w tysiącach złotych. Dla amatora (a czasem i dla profesjonalisty) jest to wydatek stanowczo za duży. Tutaj na ratunek przychodzi aplikacja dla iOS - Pocket Light Meter.

Aplikacja oczywiście nie zastąpi nam w pełni profesjonalnego światłomierza, jednak dla osób początkujących w zupełności wystarczy. Do testów użyłem lustrzanki Nikon D7100 ustawionej w trybie manualnym. Robiłem zdjęcia w różnych warunkach ustawiając aparat zgodnie ze wskazaniami aplikacji i wszystkie zdjęcia wyszły co najmniej poprawne. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę to, że chociażby wartości ISO (czułości filmu) w aparatach cyfrowych znacznie różnią się od analogów a mimo to aplikacja świetnie dawała sobie radę. Jako kolejny plus zaliczyłbym fakt, że program testowałem na iPadzie mini 2 gen., który ma aparat wyraźnie słabszy od iPhona a mimo to wskazania były jak najbardziej prawidłowe. Jeśli ktokolwiek z was posiada starego analoga lub chciałby się pobawić manualnymi nastawami w nowszych aparatach lub też telefonach, szczerze polecam darmową aplikację Pocket Light Meter (z reklamami, jednak da się je oczywiście wyłączyć za odpowiednią opłatą).

Program w wersji dla iPhone (równie dobrze działa na iPadzie) można pobrać stąd: (klik)