Prywatność w dobie internetu i urządzeń mobilnych to bardzo popularny temat. Potrzeba prywatności w sieci jest jednak różna dla każdego użytkowników. Jedni potrafią maskować mapę swojego biegania wyświetlaną przez aplikację fitness, inni z kolei kiedy tylko mogą dzielą się swoim położeniem za pośrednictwem Facebooka czy Swarma. Często z resztą wielu użytkowników dzieli się swoim położeniem nie mając nawet tego świadomości lub zwyczajnie o tym nie pamiętając. Robią to np. publikując w sieci zdjęcia zrobione iPhonem lub iPadem. Dane o położeniu są standardowo zapisywane w dołączonym do obrazka pliku exif i można je łatwo odczytać. Są jednak aplikacje, które pozwalają nam podzielić się zdjęciem bez tych informacji lub nawet je usunąć. Takim programem jest Metapho.

alt text

Metapho pozwala podejrzeć dane exif każdego zdjęcia, a wiec to jakim urządzeniem, przy jakiej nastawie i gdzie dokładnie zostały zrobione. Ta funkcja programu, który dystrybuowany jest w modelu freemium - dostępna jest za darmo. Wspominam o tym, gdyż w ostatnich tygodniach kilka osób pytało się mnie o programy pozwalające na podgląd danych exif na iPhonie lub iPadzie.

alt text

Metapho pozwala oczywiście na znacznie więcej. Możemy usunąć te dane ze zdjęcia (proces ten nie jest permanentny - zawsze możemy je przywrócić) lub podzielić się zdjęciem pozbawionym tych informacji (czyli m.in. danych o miejscu, w którym zdjęcie zostało zrobione). Możemy to zrobić bezpośrednio z programu lub z każdego innego, w tym z systemowej aplikacji Zdjęcia, za pośrednictwem rozszerzenia Metapho dla iOS 8. Ten ostatni sposób przydatny jest wtedy, kiedy nie zamierzamy usuwać tych danych ze zdjęcia, a jedynie podzielić się samym obrazem z innymi.

alt text

Funkcja ta dostępna jest za dodatkową opłatą wewnątrz programu w wysokości 1,79 €.

Metapho to moim zdaniem program dość niszowy. Oczywiście informacja o nim z pewnością zdopinguje niektórych użytkowników do większej dbałości o swoją prywatność przy dzieleniu się zdjęciami. Z drugiej jednak strony mam wrażenie, że docenią go i będą używać tylko te osoby, które o tą swoją prywatność w sieci dbają już od dawna.

Metapho dla iPhone'a i iPada w App Store za darmo (freemium):

Metapho - Pobierz z App Store

alt text