Osoby, które chcą zacząć swoją przygodę ze sprzętem Apple, a wcześniej nie interesowały się tym tematem mogą łatwo popełnić błąd przy jego zakupie.

Zakup iPhone'a, iPada, iPoda czy komputera Mac dzień przed keynote'm, na którym ma być zaprezentowana jego kolejna generacja niejednego doprowadziłby do białej gorączki. Nie dość, że nowy sprzęt od Apple charakteryzuję się dużo większą wydajnością niż jego poprzednik (i nie tylko), to na dodatek cena nowej generacji jest zazwyczaj taka sama lub tylko odrobinę wyższa.

Aby uniknąć błędu, przed ostateczną decyzją o zakupie warto zajrzeć do Poradnika kupującego, który znaleźć można na jednym z najpopularniejszych, anglojęzycznych portali zajmujących się tematyką Apple - Macrumors.

Buyer's guide, bo taka jest oryginalna nazwa poradnika, zawiera rekomendacje dotyczącego każdego produktu Apple, który znaleźć możemy w Apple Store. Rekomendacje wydawane są w oparciu o aktualną fazę cyklu życia danego produktu. Autorzy zaznaczają jednak, że informacje oparte są o plotki i nie odpowiadają za ich dokładność i trafność.

W poradniku znaleźć można krótki opis każdego produktu wraz z informacją o dacie jego premiery, długości cykli życia jego poprzednich generacji oraz średnią długość cyklu. Na podstawie tej ostatniej danej wydawane są rekomendacje. Jeśli produkt jest na rynku krótszy okres niż połowa jego średniego cyklu życia to rekomendacja brzmi BUY NOW czyli KUP (kolor zielony). Rekomendacja NEUTRAL czyli NEUTRALNY (kolor szary) wydawana jest dla produktów, które osiągnęły połowę średniej długości cyklu. Produkty, które znajdują się u schyłku swojego średniego cyklu życia lub przekroczyły jego długość dostają rekomendację DON'T BUY czyli NIE KUPUJ (kolor czerwony).

Buyer's Guide Źródło: Buyer's Guide, Macrumors

Pod każdym produktem znaleźć można również link do jego bardzo szczegółowego i obszernego opisu oraz najnowszych informacji i plotek na temat jego kolejnej generacji.

Wszystko to oczywiście w języku angielskim. Poradnik jest jednak bardzo ładnie przedstawiony również od strony graficznej. Tak na prawdę aby dowiedzieć się czy warto kupić dany sprzęt czy chwilę poczekać wystarczy wiedzieć co oznaczają poszczególne rekomendacje, co wyjaśniłem powyżej.

Na podstawie: Buyer's Guide, Macrumors