Aplikacje pisane pod architekturę PowerPC działają w systemie Snow Leopard dzięki emulacji w programie Rosetta. Wraz z przejściem na Mac OS X 10.7 Lion, emulacja taka nie będzie już możliwa.

Oprogramowanie Rosetta już w Mac OS X 10.6 było instalowane opcjonalnie, zaś sam system Snow Leopard był pierwszym, który nie wspierał PowerPC. Mac OS X Lion jest ostatecznym pożegnaniem z PowerPC, uniemożliwiając nawet emulację programów tamtej architektury. Użytkownicy, którzy spróbują uruchomić niewspieraną aplikację zobaczą następujący komunikat:

Mac OS X 10.7 Lion wspiera aplikacje pisane pod architekturę Intel. Również cała zawartość Mac App Store współpracuje z nowym systemem.

Sporej nowości doczekała się aplikacja Time Machine w 10.7, bowiem wraz z nowym systemem program ten nie będzie wymagał zewnętrznego dysku twardego. Wszystko za sprawą funkcji „Local Snapshots”, która pozwoli na zapisanie wszystkich zmian plikowych na wbudowanym dysku twardym. Aplikacja będzie automatycznie robiła „snapshot” co godzinę. Po podłączeniu dysku zewnętrznego wykorzystywanego przez Time Machine, wszystkie zapisane w powyższy sposób dane zostaną przeniesione.

Źródło: 9to5Mac