Jak wspominałem ostatnio, jestem właśnie w trakcie testów telewizora Panasonic AX900. Miejsca na recenzje samego odbiornika na łamach MyApple nie ma, ale warto wspomnieć o aplikacji jaką Panasonic dostarcza na urządzenia mobilne.

Aplikacja Panasonic TV Remote 2 jest dostępna zarówno na iPhone’a, jaki i iPada. Obsługuje modle Smart Viera wprowadzone na rynek od roku 2011 wzwyż. Aby aplikacja działała poprawnie oba urządzenia muszą być połączone do tej samej sieci Wi-Fi.

alt text

To co zobaczymy w samej aplikacji pod względem interfejsu nie rzuca na kolana. Podobnie jak menu telewizorów Panasonica, tak i aplikacja na smartfony została zaprojektowana bardziej, po to by spełniać swoje zadanie, niż ładnie wyglądać. Mniej doświadczeni użytkownicy mogą być przerażeni ilością funkcji w bocznym menu.

alt text

Podstawowa funkcjaaplikacji to sterowanie telewizorem. Wirtualny pilot jest wyświetlany w różnych konfiguracjach, w zależności jaki mamy model telewizora. Możemy korzystać z iPhone’a jak z gładzika w pilocie z Touch Padem, a możemy uzyskać dostęp do klawiatury, oraz wirtualnych, ale bardzo klasycznych przycisków jak na zwykłym pilocie.

Kolejną opcją w menu jest Swipe&Share. Funkcja ta umożliwia przesyłanie treści z telefonu, tabletu na telewizor i odwrotnie. Zdjęcia, filmy i muzykę zgromadzoną na iPhonie możemy po prostu gestem przeciągnięcia przerzucić na ekran telewizora. A jeśli do telewizora mamy podpięte dyski zewnętrzne, to możemy z poziomu smartfona przeglądać foldery i również na telefonie wyświetlić te multimedia. Podobnie ma się rzecz z przeglądarką internetową. Również możemy przeglądać strony z poziomu aplikacji, a później przerzucić interesujące nas treści na telewizor. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne gdy chcemy na dużym ekranie pokazać naszym znajomym ostatnio zrobione zdjęcia, czy interesującą nas stronę z sieci. Alternatywą jest skorzystanie z AirPlay, ale wtedy musimy mieć Apple TV.

alt text

Miłym dodatkiem jest też opcja uruchamiania poszczególnych aplikacji Smart TV z poziomu iPhone’a lub iPada. Nie musimy wchodzić w telewizorze do ekranu z aplikacjami, po prostu znajdujemy interesującą nas aplikacje z poziomu smartfona i uruchamiamy ją na telewizorze.

Maniacy obrazu docenią jednak jeszcze bardziej opcję kalibracji z poziomu iOS. Możemy dostosowywać wszystkie wskaźniki obrazu, wybierać z profili, a nawet wgrywać nowe profile obrazu. Takich szczegółowych opcji nie znajdziemy w samym telewizorze, a tu jeszcze możemy je wygodnie edytować. Także nie spotkałem się z taki rozwiązaniem w produktach konkurencji.

W tegorocznych telewizorach dostępna jest jeszcze opcja TV Anywhere oraz Remote Sharing w ramach My Home Cloud. Po zarejestrowaniu się i zalogowaniu na swoim koncie możemy mieć dostęp do obrazu z telewizora także poza domem na smartfonie i tablecie. Musimy mieć do tego oczywiście odpowiednio sprawne łącze. Sam tej funkcji akurat jeszcze nie przetestowałem.

alt text

Panasonic TV Remote 2 spełnia swoje zadanie, choć czasem przy przerzucaniu plików na telewizor napotkałem na błędy. Działa szybko i jest z pewnością wartością dodaną dla posiadaczy telewizorów japońskiego producenta. Plusem jest też to, że to jedna aplikacja dla wszystkich modeli od 2011 roku. Szkoda tylko, że Panasonic nie pokusił się jednak o przyjaźniejszy interfejs. Ten wygląda bardzo technicznie.

Panasonic TV Remote 2 w App Store za darmo:

Panasonic TV Remote 2- Pobierz z App Store