W ostatnich tygodniach opisywałem na blogu już kilka dodatkowych klawiatur dla iOS oferujących mniej lub bardziej wygodne wprowadzanie tekstu na ekranie iPhone'a czy iPada w języku polskim. Każda z nich ma swoje zalety i wady - staram się korzystać z nich zamiennie w różnych sytuacjach, przede wszystkim jednak na iPhonie.

alt text

Przyznam, że od dłuższego czasu wyznacznikiem wygody była dla mnie klawiatura ekranowa w systemie BlackBerry 10, a zwłaszcza dostępny w niej słownik podpowiedzi. Nie zależy mi specjalnie na mazaniu palcem po klawiaturze, choć w pewnych sytuacjach i takie rozwiązanie się sprawdza. W SwiftKey możemy oczywiście wprowadzać tekst zarówno stukając w klawisze, jak i przesuwając palec od jednego klawisza do drugiego i działa to bardzo dobrze (choć ja w przypadku tej klawiatury wolę ten pierwszy sposób). To, na czym najbardziej mi zależy to na szybkim pisaniu i naprawdę dobrym słowniku z podpowiedziami, który dodatkowo jest w stanie przewidzieć to, jakie będzie kolejne słowo, które chcemy napisać. Mam wrażenie - choć wiem, że w tego typu sądach powinienem być ostrożny - że znalazłem produkt najbliższy ideałowi. To klawiatura SwiftKey, która zyskała właśnie wsparcie dla języka polskiego i zdetronizowała inną, także bardzo dobrą - Swype.

alt text

Program posiada słownik języka polskiego, który na moje oko działa najlepiej ze wszystkich jakie dotąd testowałem. SwiftKey uczy się także nowych słów, dodając je do słownika. Ten możemy dodatkowo synchronizować pomiędzy różnymi urządzeniami z iOS za pośrednictwem dedykowanej chmury (możemy się do niej zalogować za pośrednictwem Facebooka czy Google).

alt text

SwiftKey oferuje także dwa tematy kolorystyczne - ciemny (mi osobiście bardziej się podoba) i jasny. To oczywiście mało istotny szczegół - użytkownik ma jednak możliwość takiego wyboru.

alt text

Podoba mi się też to, że twórcy SwiftKey nie zamierzają poprzestać tylko na dodaniu naszego języka do listy. Ogłosili oni właśnie program testów beta. Każdy z nas może zostać beta testerem i pomóc w ulepszaniu tej klawiatury, a moim zdaniem ten projekt na to zasługuje.

Szczerze polecam. Zwłaszcza, że SwiftKey to klawiatura dostępna za darmo!

Przypomnę tylko, że po zainstalowaniu program z App Store należy jeszcze doinstalować klawiaturę w aplikacji Ustawienia w zakładce Ogólne/Klawiatury, a następnie dodać ją do listy aktywnych. Proces ten opisałem tutaj na blogu.

SwiftKey dla iPhone'a i iPada w App Store za darmo:

SwiftKey - Pobierz z App Store

Jeśli w App Store w aplikacji iTunes na komputerze Mac pojawia się Wam komunikat, że program nie jest dostępny to zainstalujcie go bezpośrednio przez App Store na iPhonie czy iPadzie.

alt text