Moje aplikacje na iOS
Aplikacje na iPhonie, z których korzystam
Podobnie, jak w zeszłym roku, postanowiłem przygotować dla Was zestawienie aplikacji, z których korzystam na iPhonie. W przeciągu 11 miesięcy wiele się w tej kwestii zmieniło, ponadto wymieniłem iPhone’a 4s na 6. Mam nadzieję, że poniższa lista pozwoli Wam odkryć interesujące pozycje, o których być może wcześniej nie mieliście pojęcia. Nie znajdziecie tutaj opisu aplikacji systemowych oraz kilku innych, z których korzystam.
Dock
OmniFocus
Określenie „Ferrari wśród programów do zarządzania zadaniami” to nie przesada. OmniFocus 2 cechuje się absolutnym mistrzostwem jeżeli chodzi o UX. Ponadto wyróżniają go świetne rozwiązania sprzyjające życiu według filozofii Getting Things Done i synchronizacja z wersją na iPada i Maca. Dzięki powyższym zaletom stał się on dla mnie jedną z najważniejszych aplikacji na iPhonie.
Launch Center Pro
Ta aplikacja zmienia sposób, w jaki korzystamy z iPhone’a. Umożliwia ona bowiem przechodzenie bezpośrednio do konkretnych akcji, bez brnięcia przez ścieżki interfejsu danego programu. Przykładowo zamiast włączyć aplikację Twitter, wybrać opcję dodawania tweeta, następnie wpisać żądaną treść i go wysłać możemy przejść bezpośrednio do trzeciego kroku dzięki użyciu LCP.
Pierwszy ekran
Fantastical 2
Mój ulubiony kalendarz. Wyróżnia się świetnym wyglądem, przydatnym widżetem i innowacyjnym podejściem do dodawania wydarzeń. Zamiast wypełniać wiele pól możemy po prostu napisać „Trening tenisa at 18:00 every monday”. Warto dodać, że poza wydarzeniami obsługuje on także przypomnienia, które synchronizują się z systemową alternatywą.
1Password
Program, w którym trzymam swoje hasła. Dzięki iOS 8 chronię dostęp do nich dzięki Touch ID. Ponadto wtyczka do Safari umożliwia, podobnie jak na Macu, automatyczne wpisywanie danych do wypełnienia. Dzięki synchronizacji z OS X mogę przy użyciu tej aplikacji tworzyć skomplikowane hasła, co zapewnia mi większe bezpieczeństwo.
Wunderlist
Najlepszy darmowy program do zarządzania zadaniami. Od ostatniej aktualizacji synchronizacja między urządzeniami działa trochę lepiej, ale nadal nie jestem z niej zadowolony. Moim zdaniem jedyne plusy Wunderlist to ładny wygląd, dostępność na wszystkich platformach i fakt, iż aplikacja jest darmowa. Program już dawno zniknąłby z wszystkich moich urządzeń, ale wykorzystujemy go w redakcji MyApple.
Instapaper
Do niedawna korzystałem z darmowego programu Pocket, ale postanowiłem dać Instapaper szansę. Jestem wyjątkowo zadowolony z tego programu, do odkładania artykułów do przeczytania na później. Wyróżnia go przede wszystkim świetny wygląd. Jedyna wada to brak wersji na OS X.
Reeder 2
Przez długi czas moim klientem RSS był program Feedly. Brakowało mi w nim jednak prostego sortowania artykułów i widoku readability. Choć Reeder nie jest tani, to jego zakup uważam za udany. To najlepsze rozwiązanie w swojej kategorii.
Drafts 4
Ta aplikacja pełni na moim urządzeniu trzy role. Jest edytorem tekstu Markdown (nie potrzebuję niczego więcej, bo nie lubię pisać na iPhonie), notatnikiem i przede wszystkim programem do udostępniania treści. Dzięki sporządzonym makrom mogę za jego pomocą współpracować z innymi zainstalowanymi aplikacjami, co zwiększa moją produktywność.
Simplenote
Ten prosty notatnik posiada wszystko, czego potrzebuję do sporządzania szybkich notatek - listę szkiców, tagowanie i edytor tekstu. Program nie posiada żadnych „wodotrysków”. Jego ważną zaletą jest również synchronizacja z wersją na OS X.
My Finances
Lubię mieć pod kontrolą wszystkie swoje wydatki i przychody. Przez długi czas nie umiałem znaleźć idealnej aplikacji, która by mi to umożliwiła. Na szczęście program Finanse rozwiązał ten problem. Jest prosty, wygodny i posiada przydatny widżet. Brakuje mi tylko wersji na OS X.
Camera+
Czasami chcę poświęcić trochę więcej czasu na wykonanie zdjęcia, gdy zależy mi na jego wysokiej jakości. Camera+ dzięki licznym możliwościom ustawiania poszczególnych parametrów i zaawansowanemu trybowi edycji sprawia, że mogę wykonać zadowalające mnie fotografie. Te najlepsze wrzucam oczywiście na serwis Instagram.
Telegram
Z wszystkich rozwiązań do komunikacji to właśnie to przypadło mi najbardziej do gustu. Zdecydowała o tym prostota, możliwość zainstalowania programu na wielu urządzeniach oraz bezpieczeństwo. Liczba użytkowników tej usługi ciągle rośnie. Mam nadzieję, że kiedyś uwolnię się z od alternatywnego rozwiązania Facebooka i wszyscy moi znajomi założą konto na Telegramie.
Tweetbot 3
Ten klient Twittera to prawdopodobnie najczęściej używana przeze mnie aplikacja. Jest bardzo dopracowana, ładna i przede wszystkim porządkuje tweety chronologicznie bez ich zwijania oraz współpracuje z Tweet Marker. Oficjalny program Twitter nie jest nawet w 10% tak dobry jak Tweetbot.
Drugi ekran
Shazam
Mimo tego, iż Siri w iOS 8 potrafi rozpoznać piosenki, które słyszę w moim otoczeniu, to jednak nadal wolę korzystać z aplikacji Shazam. Odkryłem dzięki niej sporo świetnych zespołów.
Day One
Prawdę powiedziawszy, to od dłuższego czasu nie korzystam z tej aplikacji, ale mam nadzieję, że niedługo znowu zacznę. Day One to świetny, bardzo ładnie wykonany pamiętnik. Pozwala zapisywać nasze myśli i synchronizować je z wersją na OS X.
RunKeeper
Po trzech latach korzystania z Endomondo zmieniłem moją aplikację do rejestracji biegów i wypraw kolarskich. Jestem z tego bardzo zadowolony, gdyż RunKeeper dzieli się ze mną najbardziej kompletnymi danymi i ma najlepszego asystenta głosowego.
Listonic
Wszystkie zadania do wykonania zapisuję w aplikacji OmniFocus. Wyjątkiem są listy zakupów, które trafiają do polskiego programu Listonic. Jego podstawowym plusem jest segregowanie produktów kategoriami, dzięki czemu sobotni wyjazd do sklepu trwa dwa razy krócej.
OneFootball
Absolutny must-have dla miłośników piłki nożnej. Powiadomienia o meczach i golach, wszystkie statystyki na bieżąco, widżet ze zbiorem najważniejszych newsów to najważniejsze cechy tego programu.
Vine
Nic, co napisałbym o Vine nie będzie lepsze od tego, co powiedział Wojtek Wieman i napisała Arlena Witt. To stosunkowo nowy serwis społecznościowy, gdzie można wrzucać 6-sekundowe filmy, które są zapętlane przez aplikację.
Instacast 5
Mój ulubiony klient podcastów. Posiada wszystkie funkcje, które są mi potrzebne. Ostatnio zastanawiam się jednak nad zmianą na aplikację Overcast, która pozwala na podbijanie dźwięku ludzkiego głosu i wyciszanie fragmentów ciszy.
Evernote
W Evernote mam zapisane te rzeczy, z których korzystam naprawdę rzadko. Dla mnie ta aplikacja jest zbyt rozbudowana i nie lubię z niej korzystać. Jest jednak jedynym miejscem, gdzie znajdują się moje przepisy kulinarne, licencje programów i kilka gotowych grafik.
Aplikacje do edycji zdjęć
Ponieważ lubię korzystać z serwisu Instagram, zależy mi, aby moje zdjęcia dobrze wyglądały. Do ich edycji używam przede wszystkim VSCO Cam (filtry), Snapseed (parametry) i TouchRetouch (usuwanie zbędnych elementów).
Pobierz z App Store - VSCO cam
Pobierz z App Store - Snapseed
Pobierz z App Store - TouchRetouch
Sleep Cycle
Dzięki ruchom ciała aplikacja analizuje nasz sen i potrafi nas obudzić w jego odpowiedniej fazie. Niestety konieczność położenie telefonu na materacu ma swoje wady. Nie jest to wygodne rozwiązanie. Ponadto nadaje się tylko dla osób, które śpią same. Plusem jest za to integracja z systemową aplikacją Zdrowie.
iStudiez Pro
Świetny plan lekcji połączony z dzienniczkiem. Niezbędnik każdego studenta i ucznia. Aplikacja jest ciągle rozwijana, posiada widżet, informuje powiadomieniami o zajęciach i synchronizuje się z kalendarzem oraz wersją na OS X.
Vert
Vert to nic innego jak jak przelicznik wszelkiej maści jednostek i walut. Sam jestem zdziwiony, jak często mi się przydaje, na przykład gdy czytam książkę.
Widżety
Vidgets
Ta aplikacja pozwala na wybranie kilku małych widżetów. Jak już pisałem w swojej recenzji, jest to rozszerzenie z widżetami typu wskaźnik baterii, minutnik, barometr i wieloma innymi.
Clips
Prosty widżet pozwala na skopiowanie więcej niż jednej rzeczy do schowka. Może być to tekst lub zdjęcie. Wbrew pozorom to bardzo użyteczne narzędzie.