Moje programy na OS X
Podobnie jak rok temu, postanowiłem opisać dla Was programy z których korzystam. Nie znajdziecie tutaj wszystkich, ale mam nadzieję, że poniższa lista pozwoli Wam znaleźć interesujące Was pozycje, które być może niedługo znajdą się na waszej liście programów na OS X, z których korzystacie.
Unibox
Unibox to moim zdaniem to najlepszy klient poczty e-mail. Poza ładnym wyglądem, wyróżnia go przede wszystkim niecodzienne segregowanie maili. Unibox grupuje je na tej samej zasadzie, jak chociażby Wiadomości w systemie iOS - kontaktami. Bardzo odpowiada mi to rozwiązanie.
Wunderlist
Nie jestem fanem tego niemieckiego programu, ze względu na zbyt dużą prostotę oraz problemy z synchronizacją. Jednakże fakt, iż program jest darmowy oraz dostępny na większość systemów sprawia, że warto zwrócić na niego uwagę.
Leaf
Co najmniej kilka razy dziennie przeglądam artykuły z moich kanałów RSS. Na iPhonie podstawą dla mnie jest aplikacja Reeder, którą uważam za bezkonkurencyjną. Wersja na OS X mnie jednak nie przekonuje i zdecydowanie lepiej korzysta mi się z Leaf, który posiada wszystkie funkcje Reedera, a lepiej wygląda.
Evernote
Podobnie jak w przypadku wersji na iOS, nie korzystam zbyt często z Evernote. Znajdują się w nim jedynie numery seryjne, kilka plików PDF oraz grafik. Moim zdaniem ten program jest zbyt przeładowany funkcjami, a to przecież o prostotę w tego typu aplikacjach chodzi.
Telegram
Telegram to mój ulubiony komunikator internetowy. Dostęp na wielu platformach, udostępnione przez twórców API oraz szybkość działania i bezpieczeństwo przekonały mnie i moich znajomych do korzystania z niego. Mam nadzieję, że nastąpi czas, gdy nie będę już musiał korzystać z Facebook Messengera, a jedynym komunikatorem będzie Telegram lub iMessage.
Simplenote
Simplenote to mój ulubiony notatnik. Dzięki dostępności na wielu platformach oraz niesamowitej prostocie zdobył stosunkowo dużą popularność. Jest to program bez zbędnych wodotrysków, ograniczony do swojego podstawowego zadania.
iA Writer
Minimalistyczny edytor tekstu wykorzystujący język [Markdown]. Dzięki dużej prostocie, trybie Focus pozwalającym się skupić na pracy oraz synchronizacji przez iCloud trafił w moje potrzeby. To przy użyciu iA Writer piszę wszystkie artykuły.
Skitch
Mimo tego, że korzystam z Pixelmatora, to czasem korzystam ze Skitch, do dwóch rzeczy - przycinania obrazu i nanoszenia cenzury. To właśnie dzięki niemu te dwie czynności mogę wykonać bardzo szybko.
Pixelmator
Przez długi czas korzystałem z darmowego Gimpa. Zarówno na Windowsie, potem na Linuksie, a następnie na OS X. Od dłuższego czasu to jednak Pixelmator jest moim programem do grafiki rastrowej i wektorowej i mimo kilku braków, bardzo dobrze zaspokaja moje potrzeby związane z pracą graficzną.
Caffeine
Prosty program, którego uruchomienie z poziomu belki systemowej zapobiega wygaszaniu się ekranu. Małe i darmowe narzędzie, które idealnie pełni swoją funkcję.
Soulver
Świetny program do wykonywania obliczeń. Ponad wieloma możliwościami związanymi ze swoim głównym zadaniem, jest także przelicznikiem walut i jednostek.
Radium
Program do odtwarzania stacji radiowych z całego świata. Posiada możliwości wyszukiwania gatunkiem muzycznym, zatrzymywania audycji oraz skroblowania do Last.fm.
Fantastical
Świetny kalendarz, który mieści się w górnej belce systemowej. Umożliwia wprowadzanie wydarzeń przy użyciu naturalnego języka. Dodatkowo posiada funkcję dodawania przypomnień i synchronizacji z systemowymi alternatywami dla niego.
PopClip
Mała wtyczka o dużych możliwościach. Uaktywnia się po zaznaczeniu myszką danego fragmentu tekstu. Ze strony producenta można do niej pobrać ogrom różnego rodzaju dodatków zwiększających jej możliwości.
Flux
Darmowa wtyczka, która zależnie od pory dnia i roku ustala balans kolorów ekranu komputera. Dzięki temu nasze oczy nie męczą się tak w czasie korzystania z niego po zmroku.
Bartender
Na mojej górnej belce systemowej znajdowało się wiele ikon. Na szczęście dzięki Bartenderowi mogę je ukryć lub całkowicie usunąć. Zdecydowanie zwiększa to wygodę korzystania z narzędzi znajdujących się na wspomnianej belce.
Keyboard Maestro
Potężne narzędzie. Nie sposób wymienić wszystkich funkcji tego programu, będącego lepszą wersją Automatora. Zachęcam do czytania moich poradników na jego temat oraz odwiedzenia strony producenta. To powinno dać większy obraz tego, jakie możliwości niesie ze sobą Keyboard Maestro.
Calibre
Używając Kindle magazynuje wszystkie swoje książki w programie Calibre. Pozwala on na synchronizację i edytowanie e-booków.
OmniFocus 2
Najlepszy program do zarządzania zadaniami. Nie wyobrażam sobie pracy bez niego. Jest doskonale zaprojektowany, na każde urządzenie (Mac, iPad, iPhone) posiada świetną wersję. Zachęcam do wypróbowania go, choć przyznam, że nie można go określić mianem „user friendly” dla początkujących użytkowników.
TextExpander
Za pomocą tego programu mogę wprowadzić skróty, które będą w czasie pisania zamieniane na dane wyrazy. Ponadto aplikacja umożliwia przygotowanie formularzy, za pomocą których wpisywania szablonowych tekstów jest szybsze.
Osfoora
Drugi najlepszy klient Twittera na Mac. Niestety ustępuje Tweetbotowi, ale jest trzy razy tańszy. Posiada wszystkie niezbędne funkcje, synchronizuje się przy użyciu Tweet Marker, ale jego wygląd pozostawia wiele do życzenia.
SyncMate
Ponieważ często korzystam z urządzeń z systemem Android, za pomocą SyncMate synchronizuję z nimi kalendarze, przypomnienia, kontakty, wiadomości i inne.
iStudiez Pro
Niezbędnik studenta. Posiada możliwość synchronizacji zajęć z kalendarzem oraz wersją na iOS. W przejrzysty sposób pozwala na zarządzanie swoim planem lekcji, zadaniami i ocenami.
MPlayerX
Mimo większej popularności VLC, to właśnie MPlayerX jest moim ulubionym odtwarzaczem filmów. Lubię jego graficzny interfejs i prostotę zarządzania nim.