Flashlight - tuning Spotlight w OS X Yosemite
Najnowszy system operacyjny OS X Yosemite przyniósł sporo nowości, w tym rozszerzone funkcje Spotlight, m.in. o wyszukiwanie w Bing. I choć wygląda interesująco, to niestety funkcja ta nie działa dla języka polskiego, a nawet w wersji angielskiej jest tylko namiastką możliwości, jakie systemowa wyszukiwarka mogłaby posiadać. Są oczywiście dla niej alternatywy jak Alfred, Bartender czy zapomniany już niemal zupełnie QuickSilver. Okazuje się jednak, że istnieje możliwość "dopalenia" czy tuningu samego Spotlight. Dowodem tego jest aplikacja Flashlight stworzona przez Nate'a Parrotta, udostępniona w serwisie GitHub.
Flashlight to wtyczka, albo raczej rozszerzenie dla systemowej wyszukiwarki Spotlight. Interfejs programu ogranicza się do widoku ustawień, w którym możemy aktywować poszczególne funkcje, a tych na obecną chwilę jest sporo.
Flashlight rozszerza Spotlight o wyszukiwanie prognozy pogody. Wystarczy wpisać "Weather" i nazwę miejscowości (W moim przypadku będzie to "weather lodz"). Spotlight wspierany przez Flashlight bez problemu wyświetlił informacje i prognozę dla mojego miasta.
Możemy też aktywować funkcję wyszukiwania w innych niż Bing wyszukiwarkach, np. w Google. Co ważne, będzie to działać także przy korzystaniu z OS X Yosemite w języku polskim. Zwykle w polu wyszukiwania wpisujemy nazwę wyszukiwarki, serwisu i właściwą frazę.
Nie dotyczy to tylko wyszukiwarek, bazy filmowej, ale także np. YouTube'a.
Na moim iMacu Flashlight i Spotlight mają jednak problem z określeniem lokalizacji, dlatego też dla frazy "Yelp Pizza" (przy aktywnej funkcji wyszukiwania w tym serwisie) wyświetla listę pizzerii w centrum San Francisco. Co ciekawe, w przypadku Yelp wyświetla się też mobilna wersja strony z propozycją instalacji aplikacji dla iOS.
Mamy także możliwość uruchamiania pewnych funkcji systemowych (np. zamykanie komputera) czy komend Terminala.
Flashlight jest obecnie dostępny we wczesnej wersji alfa. Spotlight z aktywną wtyczką działa wyraźnie wolniej (nie na tyle jednak, by specjalnie to irytowało). Program nie jest też podpisany, a więc jego standardowe uruchomienie zablokuje GateKeeper. Należy uruchomić go bezpośrednio z Findera, a nie z LaunchPada i ręcznie zezwolić na jego uruchomienie.
Więcej szczegółów na temat Flashlight znajdziecie na stronie flashlight.nateparrott.com.
Program można pobrać bezpośrednio z serwisu GitHub