Opera zaktualizowała właśnie swoją przeglądarkę mobilną Opera Mini dodając do niej nową funkcję video boost.

Filmy wideo to jedne z częściej oglądanych treści na urządzeniach mobilnych - smartfonach i tabletach. Oglądanie wideo przy połączeniach 3G czy LTE wiąże się przede wszystkim ze stosunkowo szybkim wyczerpywaniem się zasobów dostępnego transferu przewidzianego przez operatora komórkowego, a w przypadku 3G czy generalnie słabego zasięgu także z długotrwałym wczytywaniem się danego filmu co często skutkuje irytującymi przerwami w odtwarzaniu.

Opera postanowiła rozwiązać te problemu oferując kompresję i buforowanie filmów wideo oglądanych w przeglądarce - wspomnianą już wyżej funkcję video boost.

alt text

Kompresowanie filmów wideo w Opera mini można aktywować w ustawieniach funkcji Turbo (dostępnej już od dłuższego czasu kompresji zawartości stron internetowych).

alt text

Aktualizacja przyniosła także inne mniejsze, choć ważne poprawki, jak na przykład dostosowanie interfejsu użytkownika do rozdzielczości ekranów w nowych iPhone'ach 6 i 6 Plus. Mnie osobiście ominęło kilka aktualizacji tej przeglądarki. Interesującym jest umieszczenie w niej już w czerwcu czytnika kodów QR.

Opera walczy o użytkowników rozwiązaniami, których nie oferują inne przeglądarki, a które moim zdaniem docenią przede wszyscy ci, którzy nie mają dostępu do szybkich łącz LTE i których ograniczają limity danych narzucone przez operatorów komórkowych.

Opera Mini dla iPhone'a i iPada dostępna jest w App Store za darmo:

Opera Mini - Pobierz z App Store