iTunes jest obecnie jednym z największych sklepów oferujących muzykę w formacie MP3. Serwis cały czas poszerza swoją ofertę o nowych wykonawców. Trudno jednak wyróżniać się na tle rosnącej konkurencji jedynie bogatym wyborem utworów. Apple postanowiło pójść o krok dalej.

CNN donosi, że Apple rozważa wprowadzenie do swojej oferty utworów w wysokiej jakości. Prowadzi w tym celu rozmowy z wieloma wytwórniami muzycznymi, w tym Interscope Geffen A&M Records. Obecnie muzyka sprzedawana jest w postaci 16-bitowych plików MP3. Muzyka nagrywana w studio jest jednak w 24 bitach, następnie przetwarzana jest ona do postaci 16-bitowej. Kompresja wiąże się ze spadkiem jakości, którego większość osób nawet nie dostrzega. Apple postanowiło wyjść naprzeciw grupie klientów, której zależy na możliwie najwyższej jakości dźwięku. Planowane jest wprowadzenie utworów w formacie 24-bitowym, które będą dostępne prawdopodobnie w wyższej cenie niż muzyka w standardowej jakości.

Jimmy Iovine, prezes Interscope Geffen A&M Records, twierdzi, że przejście na 24 bity nie będzie procesem łatwym. Wymagałby on bowiem dostosowania urządzeń do odtwarzania muzyki w tak wysokiej jakości. Obecnie niewielka część komputerów (w tym wszystkie Maki) i odtwarzaczy przenośnych jest w stanie obsłużyć 24-bitowe pliki muzyczne. Wspomniał również, że rozmowy prowadzone są nie tylko z Apple, ale również z innymi dostawcami muzyki.

Źródło: CNN