App Store jest jednym z największych źródeł dochodu Apple. Firma pobiera 30% od każdej transakcji tam zawartej, obojętne, czy jest to zakup nowego programu, czy też płatność wewnątrz aplikacji. Jeden z punktów regulaminu akceptacji nowych programów zabrania możliwości za płacenie za rozwinięcie możliwości aplikacji poza App Store. Właśnie z tego powodu do sklepu Apple nie zostało dopuszczone Readability.

Readability to serwis, który za pomocą wtyczki do przeglądarki umożliwia lekturę stron internetowych pozbawionych grafik (w tym także reklam), pomagając tym samym skupić się na treści. Po uiszczeniu jednorazowej opłaty w wysokości przynajmniej 5$ (kwota może być wyższa) użytkownik dostaje dostęp do wtyczki serwisu (działającej wyłącznie na stronach zapisanych do programu Readability). Aplikacja na iOS miałaby działać na podobnej zasadzie.

Problemem okazał się sposób płatności za korzystanie z aplikacji. Użytkownik miałby bowiem możliwość opłacenia Readability wcześniej, przez stronę internetową, całkowicie omijając system In App Purchase. Tym samym Apple zostałoby całkowicie pozbawione dochodu z umieszczenia programu w App Store.

Rich Ziade, autor aplikacji, wyraził swoje zdziwienie dotyczące decyzji Apple. Określił działalność serwisu jako wyjątkową, ze względu na sposób rozliczania się z dostawcami treści. Dostają oni bowiem 70% zysków Readability. Ziade zaznaczył również, że jeżeli Apple nie zmieni zdania, serwis będzie próbował dotrzeć do użytkowników iOS przez przeglądarkę.

Źródło: AppleInsider