iOS 8 przyniósł wiele nowości, jednak dla mnie najważniejszą jest chyba możliwość rozszerzenie możliwości aplikacji poprzez ich integrację z tym systemem. Chodzi oczywiście o rozszerzenia i dostęp do Touch ID. Programem, który zyskał tutaj najwięcej jest moim zdaniem 1Password.

Aplikację można teraz odblokowywać bez wpisywania kodu dostępu lub hasła, a jedynie za pomocą czytnika linii papilarnych. Zyskała ona jeszcze jedno - coś czym można się od dawna cieszyć w OS X - wtyczkę do Safari. Teraz można wreszcie korzystać wygodnie z 1Password podczas logowania się do serwisów w systemowej przeglądarce web. Trzeba tylko znaleźć tę wtyczkę i ją aktywować.

Dla przykładu skorzystałem z naszego serwisu (który otwieram zawsze w pełnym widoku, jakoś mi ten mobilny Vbulletin nie leży), w którym panel logowania dostępny jest od razu na głównej stronie.



Po stuknięciu w ikonę akcji, zajmującą centralne położenie na dolnym pasku narzędziowym ukazał mi się następujący widok. Na liście akcji przedstawionej w postaci ikon wtyczki 1Password nie widać.



Nie oznacza oczywiście, że jej nie ma. Jest ukryta w widoku "inne" (ostatnia ikona na dolnym pasku menu interakcji). To właśnie w tym widoku musimy aktywować tę wtyczkę i ewentualnie przesunąć ją w górę hierarchii.



Teraz ikona powinna być już widoczna.



Wystarczy w nią stuknąć, wpisać kod lub skorzystać z Touch ID na iPhone 5s / 6 / 6 Plus i wybrać odpowiedni rekord z bazy 1Password.



Pamiętajcie też o jednym. Jeśli dotąd synchronizowaliście 1Password na Mac z wersją dla iOS za pośrednictwem iCloud to teraz może być z tym problem (iOS 8 i OS X Yosemite tworzą nowy system plików na koncie i nie są w stanie synchronizować się ze starszymi wersjami, a przynajmniej dotyczy to lub do niedawna dotyczyło właśnie 1Password). Do czasu wydania OS X Yosemite lepiej przejść na synchronizację za pośrednictwem Dropboksa.

Warto też pobawić się ustawieniami odblokowania 1Password za pomocą TouchID. Mam wrażenie, że trochę gryzą się one z ustawieniami odblokowania za pomocą hasła. Program raz mogłem odblokować za pomocą TouchID, innym razem tylko za pomocą hasła. Pomogła zmiana ustawień czasu, po jakim program ma być odblokowany za pomocą czytnika linii papilarnych na mniejszy od czasu, po którym aplikacja zażąda kodu.

Przypominam też, że 1Password dostępne jest za darmo, teraz już jednak faktycznie w modelu Freemium. Większość potrzebnych funkcji dostępna jest jednak za darmo, bez potrzeby uiszczania dodatkowej opłaty.

1Password dla iOS w App Store:

Pobierz z App Store