Sytuacja polityczna w Europie rozwija się nieustannie w niekorzystnym kierunku. Rosja odbudowuje swoje imperium na kształt Związku Radzieckiego lub jak kto woli Związku Sowieckiego, a nasz kontynent może znowu podzielić żelazna kurtyna - pozostaje mieć nadzieję, że znajdziemy się po jej lepszej stronie. Wspominam o tym nie bez powodu. Związek Radziecki, a więc komunistyczne rosyjskie imperium było już w przeszłości tematem wielu gier komputerowych. Mówię tutaj o czasach bardzo odległych - czasach gier Raid Over Moscow czy Green Beret. Jako, że insygnia i emblematy armii czerwonej dalej wykorzystują symbolikę ZSRR, wydanie gry CounterSpy w wersji dla iOS wydaje mi się mocno na czasie.



W CounterSpy wcielamy się w rolę byłego agenta CIA, który przyjmuje zlecenia od pewnej tajnej agencji, która szpieguje zarówno Związek Radziecki, jak i USA. Z tego co zdążyłem się zorientować, aby szpiegować Stany Zjednoczone musimy zaopatrzyć się w PlayStation (gra wydana jest przez Sony). Na iOS skupiamy się na naszym "Wielkim Bracie" ze wschodu.



CounterSpy łączy elementy side scrollera i platformówki z grą, w której ważnym zadaniem jest przemykanie niepostrzeżenie pomiędzy strażnikami, kamerami itp. Oczywiście często musimy też niepostrzeżenie eliminować zarówno żołnierzy, jak i różne zabezpieczenia położonych głęboko w Rosji baz, w których znajdują się wyrzutnie rakiet nuklearnych.



Możemy chować się za niektórymi przedmiotami i "zza węgła" razić mniej lub bardziej po cichu strażników za pomocą pistoletu z tłumikiem (musimy sobie go najpierw kupić), pamiętając przy tym by wybierać cele tak, by jeszcze żywy żołnierz nie zauważył swojego kolegi, którego wysłaliśmy do komunistycznego raju i nie wszczął alarmu. W tym wypadku musimy się spieszyć. Za każdym razem, kiedy zostaniemy zauważeni strażnicy włączają alarm i mamy niewiele czasu by ich wyeliminować zanim podniosą poziom alarmu atomowego. Ostatecznie, kiedy osiągnie on najwyższy poziom rozpoczyna się procedura odpalenia rakiet na USA, musimy wtedy postarać się dotrzeć przed końcem odliczania do centrum ich wystrzeliwania.



Przeciwników możemy także wykańczać po cichu za pomocą rąk. Jest to sposób bardziej dyskretny i pewny. Warunkiem jest jednak zbliżenie się niepostrzeżenie do strażnika.



Naszym zadaniem w grze jest wykradanie różnych tajnych planów z szafek na dokumenty i sejfów. Po drodze napotkamy też na typowe szafki z medykamentami, w których znajdziemy środki na szybkie zagojenie naszych ran.

Radzieckie bazy generowane są dynamicznie. Za każdym razem mamy więc do przejścia zupełnie inną trasę. Możemy więc przechodzić kolejne poziomy kilkukrotnie nie popadając w rutynę.



CounterSpy ma bardzo ładną rysunkową - kojarzącą się z filmem Iniemamocni - grafikę i ścieżkę dźwiękową. Pod tym względem nie ma się do czego przyczepić. Trochę gorzej jest ze sterowaniem. Ogranicza się ono właściwie do kilku gestów. Przesunięcie palcem w lewo lub w prawo to poruszenie bohaterem w wybranym kierunku. Podwójny gest tego typu i zaczyna on biec. Gest w górę lub w dół wykonany w odpowiednim momencie, kiedy przechodzi on obok drabiny lub krawędzi pozwala wspiąć się na wyższe lub zejść czy zeskoczyć na niższe poziomy. Głównym sposobem na interakcję zarówno przy walce wręcz, chowaniu się za jakimś przedmiotem, otwieraniu drzwi, szafek i sejfów z dokumentami czy apteczek jest podwójne stuknięcie w dowolne miejsce ekranu.

Przytrzymanie jednego palca na ekranie aktywuje tryb strzelania. Pojawia się wiązka laserowa ułatwiająca celowanie. Samo strzelanie możliwe jest przez stukanie w ekran drugim palcem.



Po dłuższej zabawie stwierdzam, że nie twórcy gry w wersji dla iOS mogli zdecydować się na bardziej precyzyjne sterowanie. Błędy jakie się zdarzają potrafią czasem irytować. Wada ta nie odbiera jednak przyjemności z całej gry.

CounterSpy dla iPhone'a i iPada w App Store w cenie 4,49 €

Pobierz z App Store