Narkolepsja to niebezpieczna choroba. Człowiek potrafi zasnąć w różnych sytuacjach, w których powinien być jak najbardziej przytomny. Zamiast kontrolować co się z nim dzieje staje się niewolnikiem Morfeusza. Jednym ze skrajnych objawów tej przypadłości jest katapleksja, kiedy to chory zasypia nagle w różnych miejscach. Może być ona wywołana silnymi emocjami (oglądaliście film Kontrolerzy?). Takim właśnie narkoleptykiem z objawami katapleksji jest niejaki Robert czyli Bob, bohater surrealistycznej gry dla iPhone'a i iPada pod tytułem Back to Bed.

Bob ma problem, jest nie tylko narkoleptykiem z katapleksją, ale i lunatykiem. Kiedy zasypia w biurze, świat staje się nierealny, przypominający grafiki i obrazy nie tylko Eschera ale chyba przede wszystkim Salvadore'a Dali'ego. Ten nierealny świat to omamy hipnagogiczne - rzecz typowa dla narkolepsji.

Bob wychodzi przez okno swego biura i zaczyna wędrować po dachach, tego już nierealnego świata. Gdzieś w nim znajduje się bezpieczna przystań, ciepłe i miękkie łóżko. Bob jednak idzie naprzód, wprost na skraj przepaści wyznaczonej przez krawędź dachu.

Na szczęście dla Boba, nie zasypia jego podświadomość czyli tzw. Subob, przyjmująca postać równie surrealistyczną, jak cały ten senny świat. Subob musi w jakiś sposób pokierować Boba do łóżka.

Lunatycy po napotkaniu na swojej drodze przeszkody skręcają zawsze w prawo (przynajmniej w tym nierealnym świecie). Subob korzysta więc z elementów budowli, po dachach których porusza się Bob, oraz dużego zielonego jabłka (czy jabłek), które ustawia na jego drodze.

Gra nie jest łatwa, zwłaszcza, że Bob na nas nie czeka. Nie ma tutaj jednak "żyć", albo ich liczba jest nieograniczona. Za każdym razem, kiedy Bob spadnie w przepaść pojawia się na polu startowym. Zaliczenie danej planszy następuje po doprowadzeniu Boba do łóżka (stąd tytuł).

Back to Bed to połączenie gry logicznej ze zręcznościową (czasem liczy się refleks). Ma ona przepiękną grafikę, kojarzącą się przez kolorystykę i pewne elementy z obrazami wspomnianego już Salvadore'a Dali'ego, ale i Mauritsa Eschera. Godna uwagi jest też ścieżka dźwiękowa, zwłaszcza podpowiedzi lektora, które zostały wypowiedziane w drugą stronę i puszczone od tyłu (pamiętacie Twin Peaks?).

Szczerze polecam.

Gra Back to Bed dla iPhone'a i iPada dostępna jest w App Store a 2,99 €:

Pobierz z App Store