Jak już z pewnością wiecie Apple otworzyło oficjalny blog poświęcony nowemu językowi programowania Swift, który zastąpić ma wysłużony Objective C. Na obecną chwilę spróbować swych sił w jego nauce mogą tylko zarejestrowani deweloperzy, którzy pobrali najnowszą wersję beta aplikacji Xcode. Z pewnością jednak można go zdobyć także w inny sposób, jak się dobrze poszuka w sieci.



Ja z okazji wydania nowego języka programowania postawiłem sobie za cel nauczenia się go na tyle, by móc samemu stworzyć programy bardziej skomplikowane niż prosty kalkulator czy przelicznik napiwków albo średniej spalania paliwa przez samochód (to też taki prosty kalkulator). Od ponad miesiąca uczę się intensywnie Swift, stając się poświęcać mu przynajmniej godzinę dziennie.

Moją przygodę z programowaniem zakończyłem ponad 25 lat temu na naprawdę prostych programach w Basicu. Stąd przede mną nie lada wyzwanie. Apple oczywiście udostępniło darmowy podręcznik do nauki Swift. Nie jest on jednak na tyle prosty by wszystko od razu zrozumieć. O wiele też łatwiej uczy mi się z lekcji publikowanych w serwisie YouTube czy na stronach internetowych. Pojawia się ich coraz więcej, ale... nie wszystkie są niestety warte uwagi. Największym problemem jest to, że tworzą je zapaleńcy, którzy niestety nie potrafią tłumaczyć, lub w ogóle nie przygotowali się do tworzenia tego typu kursów. Często robią błędy i w nagraniu przez kilka minut zastanawiają się co zrobili źle. Moim zdaniem nie specjalnie pomaga to takim żółtodziobom jak mnie. Na szczęście w moich poszukiwaniach znalazłem jednak kilka naprawdę dobrych i godnych polecenia kursów.

Ray Wendelich

Przede wszystkim chciałbym Wam polecić bloga Ray'a Wenderlicha (tak, jak ten poseł z SLD). Ray prowadzi swój kurs programowania w Swift od absolutnych podstaw. Dostępne są zarówno lekcje w formie prostego podręcznika tekstowego, jak i te dla totalnie początkujących w postaci krótkich filmów wideo. Te ostatnie są oczywiście opatrzone dodatkowym komentarzem tekstowym. Ray udostępnia też pliki z kodem prezentowanym w danej lekcji, zadaje też proste prace domowe, adekwatne do wiedzy zdobytej w każdej z lekcji.

Szczerze polecam!

Ray Wenderlich Swift Tutorials (tekst)

Ray Wendelich - Video Tutorials

Skip Wilson

Kolejne, bardzo ciekawe kursy podane w prosty i w miarę zrozumiały dla laika sposób publikuje w serwisie YouTube Skip Wilson. Bazuje on na wspomnianym już oficjalnym podręczniku. Dodaje jednak bardzo szczegółowe i zrozumiałe wytłumaczenia każdej z komend i poszczególnych zagadnień związanych z programowaniem. Oczywiście lekcje są w języku angielskim, ale jeśli potraficie się w nim dogadać, to i lekcje Skipa zrozumiecie.

Jego lekcje trwają od 10 minut do godziny, więc przygotujcie się na solidną naukę i wygospodarujcie sobie czas, bo naprawdę warto.

Skip Wilson - Apple Swift Programming Language Tutorial Series

Alred

Ciekawe lekcje prezentuje też użytkownik YouTube imieniem lub o nicku Arled. Nie jest może on mistrzem nauczania, ale pokazuje kilka różnych rozwiązań już z dziedziny programowania aplikacji dla iOS, których nie znajdziecie we wspomnianych wyżej kursach.

Alred na YouTube

To oczywiście nie wszystkie miejsca, gdzie znajdziecie ciekawe informacje o Swift.

Poza oficjalnym blogiem warto zaglądać na stronę SoSoSwift, gdzie publikowana jest lista wszystkich najnowszych samouczków i kursów.

Kolejnym miejscem, w którym ukazuje się sporo przydatnych do nauki informacji jest serwis SwiftDevs.co

Pamiętajcie też o jednym: ucząc się teraz Swift musicie przygotować się na zmiany. Apple wciąż dopracowuje składnię tego języka. Musicie więc śledzić każdą nową aktualizację Xcode i sprawdzać jakie zmiany zaszły w samym kodzie. Najnowsza aktualizacja przyniosła np. zmiany w deklarowaniu słowników i tablic, a także w określaniu zakresu dla zmiennej tymczasowej w pętli for (wcześniej ".." teraz "..
Powodzenia w nauce!