Decydując się na nowy telefon zazwyczaj jesteśmy mocno podekscytowani, chcemy jak najszybciej dokonać zakupu i rozpocząć zabawę naszym nowym nabytkiem.

Jeżeli zakupu dokonujemy w sklepie to cała operacja jest bezpieczna i komfortowa. Gorzej, jeśli decydujemy się na zakup poza oficjalnym kanałem dystrybucji. Wtedy jesteśmy narażeni na różnie niebezpieczeństwa, zaczynając od zakupu wadliwego lub kradzionego towaru, a kończąc na towarze podrabianym, który z tym czego chcemy nie ma zbyt wiele wspólnego.

Dziś chciałbym Wam zaprezentować naprawdę dobrze podrobiony telefon - na pierwszy rzut oka iPhone 5s - i zwrócić uwagę na szczegóły, którymi różni się on od oryginału.

Telefon został kupiony z ogłoszenia w serwisie OLX. Sprzedawca w ogłoszeniu napisał, że jest to Apple iPhone 5s 16GB złoty. Cena bardzo atrakcyjna... 1300zł co już wskazuje na to, że albo z telefonem jest coś nie tak albo nie jest to oryginalny iPhone - pamiętajcie okazje nie istnieją . Cała transakcja przebiega dość szybko i sprawnie, odbiór osobisty, raz dwa otrzymujemy towar, płacimy, sprzedawca znika, a jego telefon przestaje być aktywny - telefon na kartę więc nie do namierzenia - w tym momencie możecie zapomnieć o odzyskaniu pieniędzy.

Wróćmy do samego telefonu a dokładnie od pudełka w którym znajduje się telefon. Jest ono łudząco podobne do oryginalnego opakowania jednak na spodniej stronie brakuje naklejki ze specyfikacją telefonu. Wykonane jest z gorszej jakości materiału - osoba, która nie miała styczności wcześniej z produktami Apple nie jest jednak w stanie na tym etapie wyczuć, że coś jest nie tak.

W komplecie znajdujemy słuchawki, które wydają się być autentyczne - z wyglądu nie różnią się niczym od oryginalnych - są nawet w identycznym pudełeczku.

Pierwsze co zdradza, że coś jest nie tak to ładowarka. Ma zupełnie inny kształt (podobny do amerykańskich ładowarek Apple) i kolor (brudny szary).

Drugą rzeczą jest kabel do ładowania telefonu - zaskakujące dla mnie było to, że wtyczka kabla jest identyczna - myślałem do tej pory, że podróbki korzystają z micro USB jednak jego kolor zdradza, że nie jest to oryginał. Nie możemy jednak polegać na samych akcesoriach, ponieważ oszuści mogą lada moment do tych telefonów dokładać te oryginalne od Apple.

Wróćmy do samego telefonu. Na pierwszy rzut oka wygląda jak oryginał i aby przed włączeniem cokolwiek stwierdzić należy się dokładnie przyjrzeć.

 1. Dziurki mikrofonu i głośniczka są mniejszego rozmiaru.

 1. Przełącznik wyciszania porusza się znacznie ciężej, jest minimalnie większy a otwór jest głębszy.

 2. Miejsca w których znajdują się przyciski pogłaśniania i ściszania +/- posiadają wyżłobienia dookoła w obudowie.

 1. Przycisk Power również posiada wyżłobienie dookoła.

 1. Szufladka od karty SIM jest nieco niżej niż w oryginale.

 1. Po wyjęciu okazuje się, że szufladka dla karty SIM wygląda nieco inaczej.

 1. Tył telefonu posiada dwie diody barwy zimnej, a oryginał posiada jedną diodę barwy ciepłej i jedną barwy zimnej.

 1. Napis „iPhone” na podrobionym telefonie jest wykonany grubszą czcionką, oraz posiada napis „Designed by Apple in China” zamiast „Designed by Apple in California”.

 1. Przód telefonu – kamera aparatu umieszczona jest wyżej niż na oryginale.

 1. Telefon w całości jest nieco grubszy tj. ok 1 mm, oraz lżejszy o około 10 gramów od oryginału.

 1. Numer IMEI 358030053938804 wygrawerowany na tylnej obudowie występuje w wyszukiwarce Google w różnych ogłoszeniach w Internecie przy sprzedaży iPhone 5s złotego np. w Bangladeszu. Co ciekawe numer ten występuje w bazie danych Apple jako iPhone 5s 16GB Gold.
  Telefonów z tym numerem IMEI na obudowie jest więcej - w systemie IMEI jest inny, całkowicie niezgodny z tym na obudowie.

 2. System telefonu to Android upodobniony do sytemu iOS, działa zauważalnie wolniej, nie posiada niektórych funkcji np. Touch ID.


 1. Ikony programów, które są standardowo w iPhone wyglądają identycznie jak te na iPhone jednak uruchamiają odpowiedniki tych programów w systemie Android. 1. Przy próbie uruchomienia sklepu App Store jesteśmy proszeni o podanie danych do konta Google.

Na koniec rozdzielczość ekranu. W oryginalnym iPhone 5s wynosi ona 1136x640 pikseli, a w naszej podróbce 854x480 pikseli. Jakość ekranu jest zauważalnie gorsza jednak można to stwierdzić albo porównując dwa telefony ze sobą albo znając dokładnie jak powinien wyświetlacz Retina wyglądać.

Pamiętajcie aby zawsze dokładnie sprawdzać kupowany sprzęt a także sprzedającego (np. dowód osobisty) to pozwoli Wam uniknąć niepotrzebnego stresu i strat finansowych.

Jeżeli komuś z Was przytrafiła się kiedyś podróbka to podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Więcej zdjęć w lepszej jakości znajdziecie na naszym Flickr

Zapraszam do śledzenia mnie na Twitterze
Obserwuj @tomasz