Jestem osobą, która nowinki w Appstore śledzi bardzo nieregularnie. Nowe aplikacje pobieram, gdy ktoś inny o nich napisze, lub gdy program znam już z jego wersji desktopowej. Od czasu do czasu jednak z powodu zwykłej nudy wchodzę do sklepu z aplikacjami i szukam czegoś nowego. W ten sposób natrafiłem na JetCar Stunts 2 - prawie darmową grę o której chciałbym co nieco napisać.

Ogólne spojrzenie
Gra to symulator jazdy oraz lotu samochodem. Nie jest to pomyłka ponieważ nasz samochód potrafi i jedno i drugie. Do naszej dyspozycji jest ogrom tras jak i samochodów jednak stają się one dostępne dopiero po wydaniu 4,49 Euro. Za darmo mamy dostępne tylko kilka tras i z góry określone samochody do każdej z nich. W tym momencie można by się przyczepić, że gra z darmową nie ma nic wspólnego. Sam z pewnością tak bym powiedział, jednak po rozegraniu kilku wyścigów stwierdzam z całą odpowiedzialnością, że aplikacja jest grywalna nawet bez wydawania pieniędzy, choć zabawa będzie oczywiście o wiele krótsza. Dzieje się tak z powodu szeregu czynników, które omówię poniżej.

Rozgrywka
Na sam początek, wypada powiedzieć o dość nietypowym HUDzie gry. Klasyczne wyścigówki przyzwyczaiły nas do prędkościomierza, ewentualnie obrotomierza, stopera i innych dodatków w stylu aktualnego biegu czy pozycji wśród rywali. Tutaj, mamy oczywiście wszystko co związane z czasem, jednak próżno szukać tu zegarów z tradycyjnego samochodu. Twórcy zrezygnowali z nich w zamian dając na górze ekranu pasek dostępnego paliwa rakietowego a na środku ekranu panel doskonale znany wszystkim z symulatorów lotu. Ma to ścisły związek z ogromnymi turbinami odrzutowymi zamontowanymi na naszych środkach lokomocji. Każdy samochód ma inną dostępną ilość paliwa do dopalacza a także inną charakterystykę jego działania. W jednych służy on tylko do zwiększania prędkości, w drugich natomiast pozwoli nam latać jak byśmy siedzieli za sterami odrzutowca. Po uruchomieniu turbiny w naszym samochodzie wysuwają się klapy, pozwalające sterować nim w locie - o tym bardzo łatwo zapomnieć. Wiele razy w powietrzu kończyło mi się paliwo więc próbowałem "doszybować" do mety. Niestety bez dopalacza nie działał system lotu a więc traciłem całą sterowność. W tym miejscu należałoby jeszcze wspomnieć o jednym nietypowym elemencie - hamulcu ręczno - powietrznym. Gdy koła dotykają powierzchni, działa on jak zwykły ręczny. W powietrzu natomiast powoduje wystawienie klap wytwarzających opór powietrza i wytracających naszą prędkość.

Sama mechanika rozgrywki nie jest już niczym wyjątkowym. Wszystkie mapy mają trzy poziomy trudności. Każdy z nich różni się np. ilością dostępnego paliwa do turbin, ilością przeszkód na trasie czy długością hop do pokonania. Tryby rozgrywki są przypisane do danej mapy. Znajdziemy tu tradycyjny wyścig, czy time trial. Niezwykłości i wyjątkowości rozgrywce nadaje fakt, że po drodze napotykamy różnorakie przeszkody, do których musimy nie raz podejść taktycznie. Na jednej z map, dostajemy potężną terenówkę z wielkim dopalaczem, jednak znikomą ilością paliwa rakietowego. Jednocześnie trasa jest upstrzona wielkimi lukami do przeskoczenia. Musimy więc powstrzymać się od przyspieszania samochodu na powierzchni a dopalacza używać tylko gdy zajdzie taka konieczność. Z kolei z drugiej strony, zdarzają się trasy, gdzie co chwile rozmieszczone są check - pointy regenerujące nasze paliwo na których nie mamy szans wygrać, jeśli przycisku turbiny nie będziemy trzymać ciągle wciśniętego. Tradycyjne tryby nie są więc przeszkodą a już na pewno nie powodują, że gra jest nudna. Niesamowite akrobacje, które możemy wykonywać a także niezwykła dynamika i szybkość rozgrywki zapewnią wystarczający dreszczyk emocji. Gdyby jednak ktoś jeszcze narzekał, w grze znajdzie dodatkowy smaczek w postaci trybu Freestyle gdzie samochód służy nam do wykonywania tricków za punkty - zupełnie jakby robił za deskę lub BMXa.

Wcześniej wspomniałem o fakcie, że mimo "ukochanego" przeze mnie modelu freemium grą można się nacieszyć nawet bez wydawania na nią złotówki. Jedną z najważniejszych dla mnie przyczyn, jest możliwość rywalizacji z innymi kierowcami. Oczywiście, jak to bywa w tego typu grach, po zakończeniu rozgrywki na danej mapie mamy dostęp do najlepszych wyników na niej osiągniętych. Poza tym, mamy jednak możliwość obejrzenia przejazdu danej osoby a także ścigania się z jej "duchem". Osobiście, bardzo lubię oglądać popisy najlepszych, aby potem jak najdokładniej powtórzyć ich przejazd, co nie jest wcale proste - gra mimo, że z prawdziwymi symulatorami nie ma nic wspólnego, zachowuje dość szczegółowy i czuły na reakcje użytkownika model jazdy. Oczywiście gracze Real Racing pewnie się tu roześmieją, jednak każdy poślizg, za szeroko wzięty zakręt czy włączenie dopalacza w złym momencie skutkuje utratą cennego czasu.

Oprawa audio - wizualna
Gra nie ma powalającej grafiki, nie jest jednak brzydka. Modele samochodów prezentują się ładnie, przeszkody są kanciaste, prostokątne, jednak nie z powodu kiepskiego silnika a raczej z założenia Twórców - bardzo możliwe, że założenie to miało na celu właśnie optymalizację, jednak tego nie wiem. Bardzo ładnie prezentują się płomienie wylotowe z silników odrzutowych na naszych pojazdach. To zdecydowanie najmocniejsza strona oprawy wizualnej.

Audio stoi na naprawdę niezłym poziomie. Co prawda próżno szukać tu jakiejkolwiek ścieżki dźwiękowej - rozgrywce nie towarzyszy żadna muzyka, to jednak efekty dźwiękowe wypadają co najmniej dobrze. Ryk silnika, dźwięk załączanej turbiny czy szum powietrza w trakcie lotu brzmią realistycznie i miło dla ucha. Mi osobiście wcale nie brakuje przygrywającej w tle muzyki.

Podsumowanie
W mojej opinii model freemium to zaraza dzisiejszych czasów, jeśli chodzi o mobilne aplikacje. Człowiek widzi napis Free i mniejszymi literami Offers in-App Purchases i automatycznie odechciewa się tego pobierać. W tym przypadku, mimo naprawdę porządnego okrojenia wersji bezpłatnej (jedynie kilka map, z dostępnych dziesiątków) gra potrafi wciągnąć i wyjąć kilka godzin z życia. Ja, mimo przejścia wszystkiego co mogłem, wracam do każdej mapy i staram się szlifować wyniki ścigając się z najlepszymi na danej trasie. Podsumowując podsumowanie - z czystym sumieniem polecam.

Gra jest dostępna w AppStore "za darmo" tutaj.