Phraseology 2.0 jeden z najlepszych edytorów tekstu dla iPada
Dwa lata temu odkryłem aplikację dla iPada, która na długo stała się moim podstawowym edytorem tekstu. Przetrwała na pierwszym miejscu do dzisiaj, co prawda exequo z Drafts, wydanego przez firmę Agile Tortoise. Mowa o programie tego samego autora, a mianowicie o Phraseology.
Pisałem o niej w styczniu 2012 roku TUTAJ na MacKozer.pl. Co mnie wtedy urzekło w tej aplikacji i co mnie w niej urzeka do dzisiaj? To przede wszystkim bardzo wygodna funkcja statystyk dotyczących tekstu nie ograniczających się do podania liczby znaków i słów oraz bardzo przydatna funkcja przesuwania względem siebie poszczególnych paragrafów tekstu, bez potrzeby ich zaznaczania i wklejania. Dlaczego przypominam o tym programie po dwóch latach? Kilka dni temu został on zaktualizowany do nowej wersji 2.0 zgodnej jedynie z iOS 7. To dobry moment by przedstawić go tym z Was, którzy dotąd nie mieli jeszcze okazji go poznać. Zacznę zatem od początku.
Phraseology jak na edytor tekstu oferuje bogactwo funkcji choć wyraźnie innych niż na przykład wspomniane Drafts tego samego autora. Moim zdaniem najważniejszą z nich jest wspomniane przesuwanie paragrafów. Przydaje się to zwłaszcza przy pracy z dłuższym tekstem, kiedy np. przerabiamy tekst przesuwając względem siebie pewne jego fragmenty. Wystarczy stuknąć w ikonę złożoną z trzech poziomych pasków, znajdującą się w bocznym menu by przejść do odpowiedniego widoku. Paragrafy możemy nie tylko przesuwać ale też kasować.
Nowością względem poprzedniej wersji jest możliwość przesuwania względem siebie także pojedynczych zdań. Wystarczy w tym samym widoku stuknąć w zakładkę "sentences" w górnej belce. Odpada niekiedy dość żmudny proces kopiowania, wycinania i wklejania tekstu.
Wspominałem, że Phraseology oferuje rozbudowane statystyki tekstu. Poza wspomnianym już licznikiem znaków i słów program podaje także ilość zdań w tekście, średnią ilość słów w zdaniu, czy średnią ilość sylab w słowie. Dodatkowo wyświetla listę poszczególnych słów ułożonych pod względem częstotliwości ich występowania, serwując przy tym podgląd poszczególnych zdań, w których występują. Tekst oceniany jest też według skali ocen Flescha, określającej czytelność i łatwość jego zrozumienia w języku angielskim.
Pisząc tekst po polsku nie specjalnie się nam to przyda. Z drugiej strony rozbudowane statystyki czynią z Phraseology nie tylko edytorem tekstu, ale może przede wszystkim narzędzie jego kontroli.
Nowością, której jednak mogą nie docenić użytkownicy tworzący teksty w innym języku niż angielski jest podkreślanie poszczególnych części mowy. Może się to przydać przy analizie tekstów w tym języku.
Jest też oczywiście wsparcie dla formatowania w HTML za pomocą znaczników Makrdown, aby podejrzeć tekst sformatowany, należy stuknąć w ikonę "md" na bocznym pasku narzędziowym.
Program wyposażony jest też w dodatkowy pasek z klawiszami sterowania kursorem, pozwalającymi na przesuwanie go o jeden znak, jedno słowo czy wiersz. Znajdziemy tam także klawisze cofnij i ponów oraz kilka znaków interpunkcyjnych.
Domyślnym krojem pisma w programie jest American Typewriter, a wiec stylizowany na maszynę do pisania. Do wyboru jest jednak kilkanaście innych krojów. Wybór domyślnego kroju liter oraz jasnobrązowa kolorystyka interfejsu programu powodują, że całość sprawia wrażenie aplikacji może nie starej, ale w pewien sposób trochę staroświeckiej. Nie jest to jednak zarzut z mojej strony. Moim zdaniem program wygląda świetnie i jest bardzo przejrzysty. Czytelny jest też sam tekst wyświetlony przy użyciu wspomnianego już kroju.
Phraseology wspiera iCloud i Dropboksa, gdzie tworzony jest swego rodzaju backup dokumentów wraz z poszczególnymi wersjami każdego z nich. Gotowe dzieło można wysłać mailem lub bezpośrednio do Drafts czy też innych edytorów tekstu.
Program Phraseology dla iPada dostępny jest w App Store w cenie 1,99 €.
Pobierz z App Store
Obserwuj @mackozer