Ponieważ zbliża się koniec roku postanowiłem napisać listę aplikacji z których korzystam na iPhonie i iPadzie. Teraz w okresie świąteczno-noworocznym kiedy wolnego czasu mamy trochę więcej i możemy oddać się rozrywce warto czasem poszukać fajnych aplikacji i gier na system iOS. Nie znajdują się tu wszystkie aplikacje z których korzystam, są tu jednak te które są moim zdaniem warte uwagi.

Celsius - to bardziej interaktywna ikona niż aplikacja. Celsius to program którego ikona jest podobna do ikony systemowego kalendarza i w formie liczby w czerwonej kropce powiadomień pokazuje aktualną temperaturę w wybranym przez nas miejscu. Gdy temperatura spada poniżej zera informuje nas o tym i pokazuje temperaturę ujemną, oczywiście bez wyświetlonego minusa. Przyznaję, widżety to coś czego mi w iOS brakuje. Dostępny jest też brat Celsiusa, czyli aplikacja Fahrenheit.
Pobierz z App Store

Mapy - prawdopodobnie zacznę korzystać z Here Maps Nokii, póki co korzystam jednak z systemowych Map które jednak coraz częściej mnie zawodzą pod względem swojej bazy danych. Doceniam jednak design i formę nawigowania tej aplikacji.

Scrobbler - jako osoba uzależniona od korzystania z Last.Fm nie wyobrażam sobie, aby jakakolwiek piosenka którą przesłucham mogłaby nie być zapisana na moim koncie. Scrobblera używam jednak rzadko ponieważ nie lubię słuchać muzyki z iPhone'a
Pobierz z App Store

Goodreads - aplikacja pozwala mi na korzystanie z mojego ulubionego serwisu do szukania, zapisywania i oceniania książek. Jeżeli mój Kindle Paperwhite podobnie jak jego następca Paperwhite II dostanie opcję korzystania z tego serwisu z poziomu czytnika to wersja na iOS pójdzie w odstawkę.
Pobierz z App Store

Shazam - aplikacja której chyba nie trzeba przedstawiać. Rzadko bo rzadko, ale czasem jadąc samochodem usłyszę piosenką której nie znam, a której chciałbym znać tytuł. Korzystam z niej również podczas oglądania filmu z nieznanym mi, a świetnym soundtrackiem.
Pobierz z App Store

Dropbox - jedyny program z którego korzystam do obsługi mojej ulubionej chmury. Z Dropboxa na iOS nie korzystam jednak często.
Pobierz z App Store

Skype - jak wiadomo nie każdy ma możliwość korzystania z FaceTime. Skype mimo swojej popularności i przejęcia przez Microsoft nadal nie może sobie poradzić z błędami, mimo to lubię ten program i często z niego korzystam do video rozmów.
Pobierz z App Store

Foursquare - mimo iż w Polsce ciężko spotkać bar,restaurację czy sklep współpracujący z 4square to sam program i tak się przydaje do odkrywania różnych ciekawych miejsc. Przydaje się również uzależnionym od "czek-inowania".
Pobierz z App Store

YouTube - mimo iż korzystałem z wielu klientów YT, włącznie z osławionym Jasmine, to oficjalna aplikacja najbardziej do mnie przemawia. Ostatnia aktualizacja z funkcją minimalizowania okien nie przypadła mi jednak do gustu.
Pobierz z App Store

Instagram i Flow - z oficjalnej aplikacji korzystam na iPhonie, a z Flow na iPadzie. Mimo masy zdjęć kotów i kotletów z ziemniakami lubię ten serwis choć korzystam z niego bardziej w charakterze czytelnika niż twórcy.
Instagram
Pobierz z App Store
Flow
Pobierz z App Store

Reeder - Ostatnio z powodu braku czasu i dużej ilości interesujących mnie informacji na Twitterze nie przeglądam swoich RSSów tak często jak kiedyś. Reeder i jego następca Reeder 2 są jednak najlepszymi aplikacjami tego typu, cenię szczególnie ich współpracę z Feedly.
Pobierz z App Store

Bubble Chat - aplikację tę odkryłem niedawno i jest ona niczym innym niż zastępnikiem dla tragicznego moim zdaniem Facebook Messengera. Bubble Chat jest ładny, darmowi i przydatny w podstawowym dla mnie czacie, czyli czacie Facebooka.
Pobierz z App Store

Tweetbot 3 - podobają mi się zmiany które Twitter wprowadza ostatnio w swojej oficjalnej aplikacji jednak do Tweetbota nadal jej daleko. Tweetbot jest mądrze zaprojektowany, świetnie wygląda i działa, a także obsługuje TweetMarkera.
Pobierz z App Store

Evernote - magazyn notatek, wycinków, screenów, pdfów, projektów i innych mniej lub bardziej przydatnych tekstów czy zdjęć. Nie wyobrażam sobie magazynowania tego wszystkiego w innym miejscu.
Pobierz z App Store

Gry - gry w które gram zmieniają się jak w kalejdoskopie, w ostatnim roku sporo jednak grałem w Maxa Payne'a, Surgeon 3, Angry Birds: Star Wars I i II, 8 Ball Pool, Słowotok, BikeRace, Infinity Blade I i II, Real Racing 3.

Aplikacje sportowe - Dotychczas biegałem i jeździłem na rowerze z Endomondo, ostatnio za namową kilku osób zacząłem korzystać z RunKeepera i chyba jest to lepsze rozwiązanie. Dodatkowo fajne ćwiczenia znajduję w Seven Minute Workout i FitStar.

Podcast - systemowa aplikacja w pełni wystarcza mi do słuchania MacGadki i Diabelskich Ustrojstw.

Skitch - podobnie jak w wersji na Maca Sitch przydaje się do szybkiego oznaczenia zdjęć różnego rodzaju strzałkami itp.
Pobierz z App Store

IFTTT - dzięki usłudzę IFTTT zaoszczędzam wiele czasu. Filmy "do obejrzenia potem" trafiają do Pocket, posty z Twittera oznaczone odpowiednim tagiem trafiają na Facebooka, a ja rano dostaję maila z aktualną pogodą.
Pobierz z App Store

Pocket - dzięki Pocket czytanie wszelkiego rodzaju artykułów staje się przyjemną dla oczu czynnością. Moim zdaniem bije konkurencję na głowę.
Pobierz z App Store

iStudiez Pro - jest to mój niezbędnik jeżeli chodzi o wszystko co związane ze studiowaniem. Absolutny niezbędnik każdego kto uczy się lub studiuję.
Pobierz z App Store

Cost - ładna i użyteczna aplikacja do kontroli finansów. Pomaga uporządkować wszelkie przychody i wydatki oraz dokonywać podsumowań różnych okresów czasu.
Pobierz z App Store

Screenshot Frame Maker - choć aplikacja nadal nie została wyposażona w ramki zawierające najnowsze iPady i iPhone'a 5S i 5C to korzystam z niej do przygotowywania screenów na MyApple.
Pobierz z App Store

Listonic - mimo swoich wad związanych z reklamami, ta polska aplikacja towarzyszy mi przy każdych zakupach. Zaoszczędzam dzięki niej sporo czasu, grupuje ona bowiem produkty według działów.
Pobierz z App Store

The Football App - piłka nożna to moja pasja, a ta aplikacja pozwala mi ogarnąć wszystko co mnie interesuje. Oprócz masy tabel, wykresów, statystyk, zapisów meczów czy wywiadów i zdjęć aplikacja wysyła powiadomienia push w przypadku gry naszych ulubionych drużyn. Dzięki niej nigdy nie przegapiłem meczu i zawsze wiem kiedy ktoś strzela gola.
Pobierz z App Store

Sleep Cycle - ten budzi rejestrujący nasz ruch w czasie snu nie działa idealnie, ale mimo wszystko budzi nas w w miarę odpowiednim momencie snu.
Pobierz z App Store

Appsfire - dzięki tej aplikacji wszelkiego rodzaju promocje cen aplikacji nigdy mnie nie omijają.
Pobierz z App Store

Radium - podobnie jak w przypadku odpowiednika na Maca, Radium serwuje mi wskazany rodzaj muzyki i scrobbluje każde odsłuchanie na last.fm.
Pobierz z App Store

Obserwuj @jacek_zieba