Na ostatniej konferencji Apple troszkę namieszało w kwestii oprogramowania, które od teraz w dużej mierze będziemy otrzymywać za darmo z nowymi komputerami i urządzeniami iOS.
Zaczęło się od darmowej aktualizacji systemu operacyjnego OS X dla praktycznie wszystkich użytkowników komputerów nie starszych niż 6 lat a skończyło na darmowych pakietach iLife oraz iWork dla kupujących nowe komputery.

Okazuje się jednak, że iWork oraz Aperture można otrzymać zupełnie za darmo - wystarczy zainstalować wersje "Trial" wspomnianych programów i mieć ustawiony język w systemie na angielski aby w Mac App Store pojawiły się aktualizacje do ich najnowszych wersji.

A więc po kolei. Jeżeli używacie systemu w wersji polskiej przejdźcie do preferencji systemowych, wybierzcie ustawienia językowe i ustawcie język na angielski.

po wszystkim zrestartujcie system.

Następnie pobierzcie wersje próbne iWork ( stąd) oraz Aperture ( stąd)
i je zainstalujcie.

Po instalacji nie uruchamiajcie aplikacji tylko zrestartujcie system i przejdźcie do Mac App Store. Aktualizacje powinny już na Was czekać.
Po aktualizacji programy te zostaną dopisane do Waszego konta i będziecie je mogli już instalować bez wcześniejszej instalacji wersji demo (zakładka Purchases)

Najpierw sprawdziłem pakiet iWork

Następnie Aperture

Wszystko poszło gładko.
Nie wiem jak z legalnością tego rozwiązania ale jest o nim już dość głośno i Apple nadal tego nie zablokowało - wydaje się to być działanie z ich strony zamierzone (informacja rozchodzi się pocztą pantoflową a Apple nie wydaje grosza na promocję).

Podsumowując Apple podarowało nam 4 programy i 1 system operacyjny.

Win-Win :)

Obserwuj @tomasz