Jak donosi agencja Reuters, Apple może mieć problemy z uruchomieniem sprzedaży planowanego iPada Mini z ekranem typu Retina. Źródłem problemów mogą okazać się dostawcy podzespołów. Jak wynika z informacji uzyskanych przez Reuters, iPad Mini może być dostępny w bardzo ograniczonych ilościach lub nawet być niedostępny w gorącym, przedświątecznym okresie. Wraz z prezentacją iPada Mini w październiku 2012 roku krytykowano Apple za brak ekranu Retina w iPadzie Mini, tak więc presja na iPada Mini z Retiną jest ogromna. Dodatkowym problemem jest konkurencja, która bynajmniej nie zmierza czekać na ruch Apple. Google zaprezentowało 7" tablet Nexus 7 z ekranem typu HD, a Amazon posiada już w swojej ofercie Kindle Fire HDX z ekranem o wyższej gęstości niż w iPad 4. Jak wiadomo, sezon świąteczny to bardzo gorący okres jeśli chodzi o sprzedaż elektroniki i opóźnienie iPada Mini Retina będzie miało wymierne znaczenie dla Apple. Możliwe, że Apple uruchomi ograniczoną sprzedaż, na początku tylko w USA. Takie posunięcie jednak wzbudzi zapewne sporo krytyki bo obecnie widoczny jest już problem z dostawami złotego iPhone 5S. Drugie rozwiązanie, to wypuszczenie przed okresem świątecznym iPada Mini ze starym ekranem i nową elektroniką (taką jak w planowanym Mini z Retiną), a po "wyprostowaniu" sytuacji z dostawami podzespołów, wypuścić model z Retina. Tylko kto w tej sytuacji kupi starego-nowego Mini bez Retiny ???

Zarówno Apple jak i producenci ekranów Retina dla iPada Mini (LG Display Co Ltd, Samsung Electronics Co Ltd's i Sharp Corp) odmówili komentarza w tej sprawie.

Warto pamiętać, że udział iPada w rynku tabletów spadł do 32,5% a 7" tablety konkurencji są tańsze i na chwile obecną dysponują lepszymi parametrami niż iPad Mini.

iPad Mini 16 GB - najtańszy model 329 USD
Kindle Fire HDX 16 GB - 229 USD
Nexus 7 - 229 USD

Źródło: Reuters