Jako że prowadzę bloga nie od dzisiaj, zdarza mi się raz po raz otrzymywać różnego rodzaju informacje prasowe związane z premierami nowych programów. Cechą wspólną treści informacji otrzymywanych od polskich deweloperów piszących te aplikacje jest to, że w miażdżącej większości są to programy na iOS. Niestety polskich makowych twórców jest jak na lekarstwo. Drugą cechą tychże otrzymywanych informacji jest to, że w większości tworzone programy to różnego rodzaju bajki.

To że na iOS pisze się więcej niż na OSX raczej nikogo nie powinno dziwić. Użytkowników iPhone'ów i iPadów jest nieporównywalnie więcej w Polsce niż typowych macuserów. Ale te bajki… :) Przyznam się, że już zacząłem się zastanawiać, czy jesteśmy w Polsce jakimś bajkowym zagłębiem.

Na szczęście w tym zalewie bajek na iOS pojawia się raz na jakiś czas fajny program na Maka. Taką perełką, która od jakiegoś czasu gości na polskim rynku i na moim komputerze jest Faktura od k7.

Faktura jak sama nazwa wskazuje służy do wystawiania faktur i rachunków. Robi tylko tyle... i aż tyle. To co ma robić, robi dokładnie tak jak tego oczekuje przeciętny użytkownik - poprawnie i co niezwykle ważne, super intuicyjnie.

Faktura nie jest programem, który po uruchomieniu zabije użytkownika tysiącem niezrozumiałych opcji. Nienawidzę takich przekombinowanych programów. Wręcz przeciwnie, na pierwszy rzut oka może wydać się uboga w opcje. Lubię to co proste i intuicyjne. Oczekuję od takiego programu tego, że od momentu uruchomienia do momentu wystawienia i wydrukowania lub wysłania w świat pliku pdf z fakturą upłynie tak mało czasu jak to tylko możliwe. Oczekuję też tego, abym w żadnym momencie nie został doprowadzony do sytuacji, w której nawet podświadomie będę myślał „no dobra, to co teraz powinienem kliknąć?”. Faktura wszystko to oferuje już od pierwszego uruchomienia, przy którym to zostaniemy poproszeni o wpisanie danych swojej firmy. To jedyna komplikacja i zatrzymanie procesu wystawiania odpowiedniego dokumentu. Każde kolejne wystawienie rachunku, czy też faktury jest już bajecznie proste.

Faktura wspiera też kilka OSX-owych funkcjonalności. Ja doceniłem to, że jest autosave, a także to, że gotowy dokument można np. od razu wysłać za pomocą programu Mail, Airdropa lub iMessage wprost z poziomu programu. Jest oczywiście wsparcie dla wersji, które przy wprowadzaniu zmian do raz wystawionych dokumentów też może być przydatne.

Co tu dużo mówić, Faktura to świetny produkt za rewelacyjną cenę. Jeżeli chcielibyście posłuchać co na temat programu ma do powiedzenia jego Twórca - Miłosz Staszewski, to koniecznie posłuchajcie tego odcinka MacGadki.

No i w końcu najważniejsze w tym wszystkim jest to, że Faktura to polski produkt! Ba! Jakby tak nie było, to pewnie bym się o niej nie zająknął. Jestem z tego tak dumny, jakbym co najmniej ja sam ją napisał!

Faktura jest dostępna w Mac App Store za 16,99 €
Pobierz z Mac App Store

Jest też wersja free o trochę ograniczonej funkcjonalności
Pobierz z Mac App Store
ale nie zawracajcie sobie nią głowy. Jeżeli prowadzicie działalność gospodarczą, to od razu zaopatrzcie się w pełną wersję.

Obserwuj @mmmaslov