W dniu wczorajszym Apple wydało uaktualnienie aplikacji pozwalającej użytkownikom Okienka na korzystanie z części usług chmury iCloud.

W wyglądzie aplikacji nie zmieniło się nic, oprócz ikonek, które teraz ujednolicono z wyglądem nowego mobilnego systemu iOS 7 oraz strony internetowej icloud.com. Zmieniła się również ikona strumienia zdjęć wyświetlana w eksploratorze Windows. Najważniejszą rzeczą jest jednak sama funkcjonalność. Tutaj zaszła tylko jedna zmiana, moim zdaniem ogromnie ważna. Cały czas mamy do dyspozycji trzy usługi: strumień zdjęć, synchronizacje zakładek przeglądarki oraz kontaktów, kalendarzy i poczty z outlookiem. Do tej pory, zakładki mogliśmy synchronizować tylko z Internet Explorerem, co powodowało, że pewnie niewiele osób z tego korzystało. IE nie jest raczej przeglądarką cieszącą się dużą popularnością. Od teraz możemy wybrać, z którą z przeglądarek zainstalowanych w systemie chcemy synchronizować Safari na naszych iUrządzeniach bądź Macach. Sprawdziłem działanie funkcji na dwóch chyba najbardziej popularnych przeglądarkach - Firefox oraz Chrome i wszystko działa bardzo sprawnie.

Do działania całości, w naszej przeglądarce musimy zainstalować małe rozszerzenie (nie dotyczy Internet Explorera). Możemy oczywiście szukać go na własną rękę, ale wygodniej jest zostawić wszystko aplikacji iCloud, która sama przeniesie nas do odpowiedniej strony pobierania, w zależności od tego którą przeglądarkę wybierzemy.

Powiem szczerze, że jestem mile zaskoczony takim prezentem od Apple. Jak by nie patrzeć, średnio pasuje to do ich "zamkniętości". W każdym razie, to bardzo dobrze, że teraz użytkownik ma większe pole wyboru. Czekam jeszcze na synchronizację otwartych kart z innymi przeglądarkami niż Safari :)