W zeszłym tygodniu opisałem jak to zespół portalu iFixit.com rozebrał iPhona 5S na kawałki, jednocześnie nie mógł znaleźć układu M7 na płycie głównej telefonu. Zaczęto nawet żartować, iż oznaczenie "M" nie oznacza "Motion" ale "Magic" lub "Marketing". Ostatecznie wysunięto teorię, iż M7 mieści się w jednym układzie wraz z procesorem A7.
To czego nie udało się dokonać ekipie iFixit , udało się zespołowi z Chipworks . Dokonali oni szczegółowych analiz wszystkich układów znajdujących się na płycie i znaleźli układ NXP LPC18A1 .

Po sprawdzeniu w katalogu NXP okazało się, ze taki układ nie znajduje się w ofercie. Układy NXP LPC1800 to bardzo wydajne mikrokontrolery, a symbol A1 może oznaczać, iż jest on przeznaczony dla Apple. W przeszłości podobnie oznaczano układy Cirrus Logic przeznaczone dla Apple.

Ponadto na płycie znaleziono inne czujniki - żyroskop firmy STMicroelectronics , a kompas magnetyczny pochodzi od firmy Asahi Kasei - układ AOS AK8963 , Wielkim zaskoczeniem jednak okazał się akcelerometr, którego producentem okazała się firma Bosch SensorTech - układ BMA220 . Jest to pierwszy w historii Apple przypadek użycia układów tej firmy.

Po prześwietleniu układu NXP LPC18A1 stwierdzono, że najprawdopodobniej jest to układ oparty na ARM Cortex-M3 taktowany zegarem 180 MHz. Układ ten zbiera dane wymienionych powyżej czujników i przekazuje je do procesora A7 w postaci gotowej paczki danych, zawierających informacje o położeniu telefonu.

Tak więc zagadka została rozwiązania a M jak Mityczny układ M7, przestał być tak tajemniczy jak sądzono na początku.

Źródło: Mac Rumors, iFixit, Chipworkers
Zdjęcia: iFixit