Już jutro w szkołach będzie można usłyszeć pierwszy dzwonek, co dla uczniów oznacza koniec wakacji i początek nauki. Są jednak programy i aplikacje, które tą naukę mogą w znacznym stopniu umilić, ułatwić i pomóc w przygotowaniach do egzaminu. Również w iTunes możemy zobaczyć zestawienie o nazwie "Back to Uni". Poniżej lista programów, które mogą się przydać, część z nich znajdziecie w zestawieniu w iTunes, a część dodałem sam.

1)Pakiet iWork

Prezentacje, referaty i wykresy, a także wiele, wiele innych możliwości. To niezbędnik ucznia, który dzięki współpracy na linii Mac - iOS znacznie ułatwia pracę i daje duże możliwości w przygotowaniu rzeczy do szkoły. Sam z doświadczenia wiem, że ładna i czytelna prezentacja z wstawionymi filmikami i animacjami nieraz podwyższała moją ocenę na koniec semestru, a referat przygotowany w estetyczny sposób był lepiej odbierany przez nauczyciela.

Wersja Mac OS X - 17.99€ za każdy program
Wersja iOS - 8.99€ za każdy program

2)Evernote

Ten świetny program do zarządzania notatkami, przypomnieniami i wycinkami stron ciągle zyskuje na popularności. Obecnie korzystam z niego prawie codziennie i wszystko mam pod kontrolą. Evernote oferuje także przechowywanie naszych dokumentów, dzięki czemu nie musimy szukać ich na dysku. Jest on darmowy i wieloplatformowy, co także pozostaje nie bez znaczenia.

Evenote - darmowy

3)Wunderlist

Wunderlist jest moim zdaniem wygodniejszy w zarządzaniu "rzeczami do zrobienia", oferuje także ładniejszy interfejs. Ponieważ w wielu polskich szkołach wi-fi ze świecą szukać, dużym plusem jest dostęp do widoku zadań offline, co Evernote oferuje tylko w abonamencie premium.

Wunderlist - darmowy

4)Notability

Nie jestem zwolennikiem pisania odręcznie po iPadzie, sam preferuje tradycyjny zeszyt, albo pisanie na klawiaturze. Jestem jednak pewien, że są użytkownicy, którzy z chęcią skorzystają z tego programu. Dzięki połączeniu odręcznego pisma ze zdjęciami, wykresami i mnogością dodatkowych strzałek, notatek głosowych itd. Notability staje się ciekawym programem. Jeżeli zaś komuś zależy tylko na podkreślaniu, zaznaczaniu i strzałkach dodawanych do zdjęć to polecam darmowy Skitch.

Notability - 2.69€

5)MyScript Calculator i Calculator#

Kalkulator naukowy to niezbędne urządzenie w liceum. Sam, mimo iż byłem w klasie z rozszerzoną matematyką nigdy nie wydałem 100zł na to urządzenie i korzystałem z aplikacji, która dzięki wbudowanej możliwości rysowania funkcji stała wyżej niż wszystkie kalkulatory. Korzystałem z programu algeocalculator, którego odpowiednikiem na iOS jest Calculator#. Dostępny jest także MyScript Calculator który rozpoznaje nasze pismo i liczy to co mu napiszemy. Jego działanie jest jednak moim zdaniem średnie, choć oferuje wiele funkcji.

MyScript Calculator - darmowy
Calculator# - darmowy (premium 2.69€)

6)Essential Anatomy 2 i The Human Body

Ten program dzięki doskonałym wizualizacjom pozwoli lepiej zobaczyć i zgłębić tajniki ludzkiego organizmu. Jest on jednak dosyć drogi. Jego odpowiednikiem dla dzieci może być aplikacja The Human Body o której pisał MacKozer.

Essential Anatomy 2 - 21.99€
The Human Body - 2.69€


7)Atlas by Colins™ i Barefoot World Atlas

Atlas by Collins jest to bardzo ładnie wykonany atlas z zaznaczonymi wszystkimi najważniejszymi złożami, udziałami w rolnictwie, liczbą ludzi itd. Barefoot World Atlas to przepiękny atlas wykonany głównie z myślą o dzieciach. Piękne animacje, czytanie tekstu na głos i ciekawostki o wielu krajach to gratka dla każdego dzieciaka.

Atlas by Collins™ - darmowy
Barefoot World Atlas - 4,49€


8)iLeksyka i Google Translate

iLeksyka to najlepszy tłumacz angielsko-polski offline na urządzenia z systemem iOS. Oferuje on także dodatkowe pakiety ze specjalistycznymi słówkami, związanymi z chemią, biznesem, techniką. Za każdy pakiet należy jednak płacić i to nie mało (14.49€). Ze słowników online Google Translate to najlepszy wybór, choć jak to w przypadku słowników nie jest on idealny. Oferuje on jednak rozpoznawanie mowy, co może być przydatne gdy nie wiemy jak dane słówko się pisze.

iLeksyka - 12.99€, ulepszona wersja - 33.99€
Google Translate - darmowy


9)EleMints: Periodic Table i Pierwiastki - Układ Okresowy Pierwiastków

Ta aplikacja to najbardziej zaawansowany układ okresowy pierwiastków (lub też tablica Mendelejewa, jak kto woli)dostępny na iOS. To z całą pewnością niezbędnik na lekcjach chemii, choć dla niektórych język angielski może okazać się przeszkodą w korzystaniu z niego. Wersja darmowa tego programu sprawdzi się tylko na poziomie gimnazjalnym. Nieco uboższą, ale za to wydaną przez PWN po polsku i za niższą cenę jest aplikacja Pierwiastki - Układ Okresowy Pierwiastków.

EleMints: Periodic Table - 4.49€
Pierwiastki - Układ Okresowy Pierwiastków- 0.89€


10)Wikipedia

Największa internetowa encyklopedia posiada własną aplikację, co może niejednokrotnie pomóc. Warto jednak pamiętać, że Wikipedię może edytować każdy, nawet kot.

Wikipedia - darmowa

Obserwuj @jacek_zieba