Ostatnio coraz popularniejsze stają się programy, dzięki którym łatwiej zarządzamy swoimi pomysłami, projektami, rzeczami do zrobienia oraz notatkami. Nie okłamujmy się, w erze smartfonów, laptopów i tabletów żółte karteczki na lodówce i notatniki odchodzą powoli do lamusa. Jaki program więc wybrać, aby mieć jak najwięcej pod kontrolą? Postaram się przedstawić plusy i minusy najpopularniejszych z nich biorąc przy ocenie pod uwagę współpracę między urządzeniami, możliwości, interfejs i cenę. W zestawieniu uwzględniłem 10 najpopularniejszych programów.

1.Clear

Clear to jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej przejrzystych programów z tej listy. Jest przy tym jednak mocno ograniczony, brak mu możliwości dzielenia się listami, ustawiania przypomnienia na konkretną godzinę czy wzbogacenia przypomnień o notatki. Nawigowanie w nim jest jednak wyjątkowo szybkie, oparte na przesuwaniu zadań w lewo, a przyjemność korzystania z aplikacji wzbogacają wyświetlane cytaty znanych ludzi.

Polska wersja: brak
Cena: 2.69€ IOS, 8.99€ OS X, 0zł Android (Coalcat’s Clear)
Systemy operacyjne:IOS, OS X, Android
Możliwość tworzenia sieci: brak

Ocena: 3/10

2.Done

Poza tym, iż program jest przejrzysty, to nie oferuje on żadnych dodatkowych funkcji poza tworzeniem i grupowaniem list. Brak odpowiednika na telefon komórkowy skreśla go z całego zestawienia.

Polska wersja: brak
Cena: darmowa
Systemy operacyjne: OS X
Możliwość tworzenia sieci: brak

Ocena:2/10

3.Evernote

Evernote to prawdziwy wielozadaniowiec. Mnogość funkcji i dodatków do tego programu na początku może zdumiewać. Zapisywanie witryn internetowych, przypominanie porannym mailem o zadaniach, intuicyjny interfejs, współpraca z wieloma platformami, niezwykle szybkie działanie w chmurze i współpraca z takimi programami jak skitch sprawiają, że evernote zawiera w sobie wszystko co jest potrzebne w tego typu programach. Jest jednak druga strona tego medalu, czy to wszystko jest przeciętnemu użytkownikowi potrzebne? Chyba nie, dlatego niektórzy mogą się w Evernote pogubić, szczególnie jeśli ma on im służyć tylko jako lista zakupów.

Polska wersja: tak
Cena: darmowy, wersja premium 40€/rok
Systemy operacyjne: IOS, Android, Windows Phone, Blackberry, Windows, OS X, wersja w przeglądarce
Możliwość tworzenia sieci:tak

Ocena: 9/10

4.Memo

Memo to trochę inne podejście do tematu, gdyż żółte karteczki z lodówki, lądują teraz na naszym biurku lub smartphonie. System OS X ma taką funkcję już wbudowaną, Android ma swoje notatki, program jest więc moim zdaniem bezużyteczny. Jego plusem jest szybka synchronizacja przez iCloud.

Polska wersja: brak
Cena: darmowy 0zł Android (Sticky Notes), 1.79€ OS X i IOS
Systemy operacyjne: Android, OS X, IOS
Możliwość tworzenia sieci: brak

Ocena: 2/10

5.Nozbe

Powiedziałbym, że Nozbe to gorsza wersja Evernote. Program jest mocno ograniczony dla użytkowników bezpłatnych kont, a abonament premium jest dosyć drogi. Jeżeli zaś chodzi o wygląd programu, to jest trochę wygodniejszy w funkcjonowaniu od Evernote, jednak długi czas synchronizacji przez chmurę obniża ocenę tego mimo wszystko dobrego programu.

Polska wersja:brak
Cena: 0zł do 5 projektów, premium 32zł/msc
Systemy operacyjne:OS X, Windows, IOS, Android, wersja w przeglądarce
Możliwość tworzenia sieci:tak (tylko premium)

Ocena:6/10

6.Opus Domini

W Opus Domini przede wszystkim nie podoba mi się interfejs. Wszystkiego jest za dużo. Dodanie do interfejsu kompasu, informacji pogodowych czy zaprojektowanie programu na styl starych Moleskine’ów sprawia, że program mimo iż oferuje wiele możliwości jest mało czytelny. Istotny jest jednak fakt, że synchronizuje się z systemowymi programami takimi jak kalendarz czy przypomnienia. Nie jest on niestety wygodny w tworzeniu notatek, lepiej sprawdza się jako kalendarz z zadaniami.

Polska wersja:brak
Cena: darmowy, premium 5.99€ OS X, 2.69€ lub 5.99€ IOS
Systemy operacyjne: IOS, OS X
Możliwość tworzenia sieci: brak

Ocena:5/10

7.Things

Ten program przegrywa w przedbiegach z jednego względu, ceny. Jest on bardzo przejrzysty i łatwy w obsłudze, ale nie oferuje niczego nadzwyczajnego w porównaniu z konkurencją. Dopiero od niedawna synchronizacja odbywa się przez chmurę, a nie przez wi-fi. Jego użytkownicy cenią sobie jednak prostotę tego programu, oraz funkcje, o ile oczywiście pracujemy w nim sami, gdyż synchronizacji z grupą brak. Cena z kosmosu, a funkcji mało.

Polska wersja: brak
Cena: 44.99€ OS X, 8.99€ IOS iPhone, 17.99€ IOS iPad
Systemy operacyjne: OS X, IOS
Możliwość tworzenia sieci: brak

Ocena:5/10

8.Producteev

Ten program oferuje najwygodniejszą pracę w zespole z wszystkich tutaj opisanych. Jest dosyć przejrzysty, synchronizacja jest szybka, a interfejs wygodny w użytkowaniu na każdej z dostępnych platform. O ile przy pracy zespołowej sprawdza się doskonale, to dla użytkownika który chce mieć wszystko tylko dla siebie już nie do końca. Brak możliwości przechowywania plików również nie poprawia jakości tego programu. Sprawdzi się on jednak doskonale przy projekcie klasowym, wśród uczestników wycieczki itp.

Polska wersja: brak
Cena: darmowa
Systemy operacyjne: IOS, Android, OS X, wersja w przeglądarce
Możliwość tworzenia sieci: tak

Ocena:6/10

9.Wunderlist

O ile darmowa wersja Wunderlist nie oferuje niczego nadzwyczajnego poza doskonałym interfejsem, to wersja premium sprawia iż program staje się wyjątkowo godnym uwagi. Przechowywanie plików, notatki, wygodna praca w grupie, a przede wszystkim design który bije na głowę wszystkie pozostałe programy. Jeżeli ktoś jest gotów zapłacić niecałe 20zł/msc za ten program i nie przeszkadza mu brak znanego z Evernote wycinania stron internetowych, a jedynie zapamiętywanie adresów dzięki wtyczce do przeglądarki to jest to program dla niego.

Polska wersja: tak
Cena: darmowy, 4.49€/msc premium
Systemy operacyjne: IOS, OS X, Android, Mac, Windows, przeglądarka
Możliwość tworzenia sieci: tak

Ocena:8/10

10.Systemowe Notatki, Przypomnienia i Kalendarz

To co systemowe w systemie Apple zawsze działa bardzo stabilnie i szybko, to pewne. Podobnie jest w przypadku tych trzech programów, z których często korzystam, na zmianę z duetem Evernote-Wunderlist. O ile kalendarz i przypomnienia spełniają wszystkie moje potrzeby, to notatkom brak możliwości grupowania i porządnego wklejania obrazów. Brak możliwości synchronizacji z innymi użytkownikami to duży minus, jednak dla przeciętnego użytkownika, te trzy programy wystarczą. Warto używać przypomnień i kalendarza, a do notatek zasięgnąć po Evernote. Sprawdzi się to bardzo dobrze

Polska wersja: tak
Cena: darmowa
Systemy operacyjne: IOS, OS X
Możliwość tworzenia sieci: brak

Ocena: 6/10

P.S. Tym którzy dotrwali do końca tego tekstu chciałbym podziękować i zaprosić do czytania mojego bloga. Mam nadzieję, że zarówno powyższy ranking jak i kolejne wpisy pomogą Wam w odkryciu aplikacji dla siebie.

Obserwuj @jacek_zieba