Sid Meier to osoba, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To twórca popularnej serii gier Civilization. Tym razem jego najnowsza gra dla iPhone'a i iPada, pod tytułem Sid Meier's Ace Patrol , poświęcona jest walkom lotniczym podczas I Wojny Światowej.

Jak łatwo się domyślić jest to strategia turowa, tak jak chyba większość gier przez Meiera stworzonych (wszystkie części Civilization, Colonization czy Alpha Centauri). Tutaj dowodzimy dywizjonem lotniczym na froncie zachodnim podczas I Wojny Światowej.

Wirtualny dywizjon to oczywiście nie jeden, a kilku pilotów. Zdolności każdego z nich rozwijamy niezależnie, a mają się czego uczyć. Przede wszystkim są to różnego rodzaju akrobacje lotnicze, przydatne przy walkach powietrznych. Przydają się wszelkiego rodzaju pętle, beczki, umiejętność szybkiego wyhamowania samolotu, z korekcją kursu. Przyznam, że nie jestem w stanie poprawnie nazwać wszystkich tych figur, których mogą nauczyć się dowodzeni przez nas piloci.

Każda z nich ma wpływ na manewry jakie możemy wykonać samolotem sterowanym przez wybranego pilota w naszej turze. Ich dobór także nie jest bez znaczenia. Lepiej wiedzieć z której strony najlepiej atakować myśliwce, a z której bombowce, gdzie dany samolot ma słaby punkt.

Jak w każdej strategii możliwości poruszania się zależna jest także od czynników zewnętrznych. I tak samoloty, które lecą wyżej mają teoretycznie większy zasięg w jednej turze, dzięki zwiększonej prędkości podczas opadania. Liczba manewrów, jakie możemy wykonać w chmurach jest ograniczona do kilku podstawowych, z drugiej jednak strony nasz samolot jest niewidzialny dla przeciwnika (pamiętajcie, że są to czasy, kiedy nie było radaru, a nawigacja i walka opierała się przede wszystkim na obserwacji otoczenia samolotu.

Poza nauką kolejnych figur każdy z pilotów naszego dywizjonu może zdobyć także szczególne zdolności. Jeden będzie zyskiwał te same umiejętności co dowódca dywizjonu, inny lub inna (bo latają zarówno mężczyźni, jak i kobiety). Każdy z pilotów może być też ranny i trafić na jakiś czas do szpitala. O tym, że może zginąć myślę, że nie trzeba wspominać.

Gra oferuje 120 misji i 30 historycznych maszyn z I Wojny Światowej. Są misje, w których musimy przechwycić bombowce czy myśliwce wroga, czasem samolot zwiadowczy, innym razem zniszczyć jakiś cel naziemny. Warto pamiętać, że choć sama gra dostępna jest za darmo to większość z misji dostępna jest za dodatkową opłatą. Jest też tryb rozgrywki wieloosobowej.

Nad różnymi częściami Cywilizacji spędziłem długie godziny. Teraz z braku czasu i nadmiaru różnych obowiązków mogę wygospodarować jedynie kilkanaście minut dziennie, ale i tak warto.

Gra Sid Meier's Ace Patrol dla iPhone'a i iPada dostępna jest w App Store za darmo.

Polecam

Sid Meier's Ace Patrol w App Store