Od czasu pojawienia się Instagram App Store zostało wręcz zalane masą różnego rodzaju aplikacji służących do upiększania i postarzania zdjęć za pomocą coraz to bardziej wymyślnych filtrów fotograficznych i efektów. Większość z nich nie zasługuje moim zdaniem na uwagę. są jednak wyjątki, którym warto poświęcić kilka zdań. Takim programem jest Gradients .

Program oferuje zestaw edytowalnych filtrów fotograficznych opartych na wielokolorowych gradientach. Są oczywiście te bardziej i mniej ciekawe. ja znalazłem tam kilka naprawdę fajnych. Co ważne, program umożliwia nam określenie stopnia krycia takiego filtra (opacity), dzięki czemu efekty mogą być bardziej subtelne. Przydać się może także wspomniany edytor gradientów. Polecam skupić się właśnie na filtrach kolorystycznych i pobawić się przy każdym z nich suwakiem stopnia krycia i pominąć te "artystyczne", które akurat niczym specjalnym nie różnią się od tych, oferowanych przez inne programy.

Gradients nie oferuje efektu przesunięcia głębi ostrości (tilt shift) czy możliwości nakładania wielu filtrów na jedno zdjęcie. Rzecz w tym przypadku niepotrzebna. Jeśli bowiem dobierzemy odpowiedni gradient kolorystyczny i stopień krycia efekty będą naprawdę ładne.

Program Gradients dla iPhone'a i iPada dostępny jest w App Store za darmo.

Gradients w App Store