Jest pewien rodzaj platformówek, który bardzo sobie cenię. To gry mroczne, często czarno-białe, swego rodzaju teatr cieni. Jedną z pierwszych pozycji tego typu było Limbo dla Maka. Gra zainspirowała deweloperów do stworzenia podobnych, tym razem dla iPhone'a i iPada. Ostatnio odkryłem kolejną i do tego polską produkcję tego typu - OddPlanet dla iPhone'a i iPada.

Twórcy OddPlanet nie ukrywają inspiracji wspomnianą przeze mnie grą Limbo i wcale nie ma się co dziwić, bo tamta stała się w jakimś stopniu klasykiem. OddPlanet czerpie z niej całą ideę ciemnego, nieznanego i pełnego niebezpieczeństw świata, z tą różnicą, że bohaterem nie jest mały chłopiec a dziewczynka.

Zasady i mechanika pozostają właściwie nie zmienione. Poruszamy się więc w prawą stronę, skacząc, wspinając, biegając, czy skradając się w zależności od napotkanych na naszej drodze przeszkód, a spotkamy ich niemało. Są rowy pełne kolczastej roślinności, są drapieżne rośliny, kładki, które potrafią rozpaść się na kawałki, w chwili kiedy my znajdujemy się w połowie drogi nad przepaścią. Spotkałem też dziwne rośliny, w których owocach rozwijały się niemal ludzkie zarodki. To wszystko, wraz z bardzo ładną grafiką i ścieżką dźwiękową buduje świetny klimat. Dziwna planeta przyciąga.

Niestety, kiedy już na niej wylądowałem napotkałem kilka dość irytujących niedoróbek. Przede wszystkim gra nie jest przystosowana do ekranu iPhone'a 5. Uruchamiając ją na ekranie tego urządzenia zobaczymy po bokach dwa czarne paski. Z tym związane są też problemy ze sterowaniem. Wirtualne przyciski nie działają moim zdaniem zbyt dokładnie a mając pod palcami ekran iPhone'a 5 z przyzwyczajenia też szukam ich nie tam gdzie w istocie się znajdują. Wszystko to razem powoduje, że często przeszkody, które napotykałem na swojej drodze były nie do przejścia, bo a to dziewczynka zatrzymała się choć miała biec, a to znowu nie skoczyła i spadła w przepaść. Moim zdaniem autorzy gry powinni to poprawić i to jak najszybciej.

Zdecydowanie lepiej jest na iPadzie, gdzie większość tego typu problemów nie występuje, bo gra jest po prostu przystosowana do ekranu tego urządzenia.

Nie radzę też grać w OddPlanet przy ostrym świetle - nic nie zobaczycie, nie jest to jakiś wielki zarzut, bo to samo można napisać o innych tego typu pozycjach.

Jeśli spodobało się Wam Limbo to myślę, ze OddPlanet także powinno przypaść Wam do gustu. Liczę jednak na poprawki w kolejnych aktualizacjach.

Gra OddPlanet dla iPhone'a i iPada dostępna jest w App Store w cenie 0,89 €.

OddPlanet w App Store


Tydzień promocji na wszystkie etui i szyby do iPhone

W bieżącym tygodniu wszystki etui oraz szkła do Iphone WATCH z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: ip2702 i kupuj taniej.