YouTube to jeden z serwisów, z których korzystam niemal codziennie i pewnie nie jestem w tym osamotniony. Nie do końca pasuje mi jednak sam serwis. Zwłaszcza to, że większość filmów wciąż wyświetlana w nim jest z użyciem technologii Flash, choć dostępne są wersje w HTML5. Muszę więc często przełącząć identyfikator Safari na moim Maku na iPada, tak by filmy mimo wszystko się wyświetlały. Denerwują mnie też adnotacje poczynione przez użytkowników, które pojawiają się na wielu filmach. Przyadałby się mi dedykowana aplikacja dla YouTube'a tak, jak na iPhone i iPadzie. W Mac App Store pojawił się niedawno program, który ma ambicję za taki uchodzić. Mowa o Play+

Play+ to aplikacja pozwalająca na przeglądanie filmów w serwisie YouTube, która rozwiązuje kilka wymienionych powyżej problemów. Przede wszystkim więc, wyświetla filmy w HTML5 jeśli tylko dostępne są w tej wersji. Nie muszę więc bawić się w przełączanie identyfikatora przeglądarki. Wspomniane przeze mnie adnotacje, także są domyślnie wyłączone.

Program umożliwia też wygodne przeskakiwanie pomiędzy poszczególnymi fragmentami filmu, wyświetlając poszczegókne klatki na linii postępu. Mamy także możliwość wyboru jakości oraz szybkości odtwarzania.

Interfejs PLay+ podzielonyu jest standarowo na kilka części. Pole wyświetlania filmu, pole wyników wyszukiwania lub powiązanych filmów oraz pionowe pole z komentarzami. Dodatkowo na samym dole znajdziemy pasek z zakaładkami do popularnych kategorii. Interfejs programu sprawdza się zwłaszcza w trybie pełnoekranowym

Wyniki wyszukiwania lub zawartość poszczególnych kategorii pojawia się pod aktualnie odtwarzanym filmem, dzięki czemu możemy jednym okiem oglądać aktualnie odtwarzany film, a drugim podglądać wyniki wyszukiwania. Dostępny jest także widok wyników w całym oknie programu (wyjście z widoku odtwarzania możliwe jest poprzez przycisk "back" czyli wstecz w lewym górnym rogu programu).

Play+ synchronizuje się z naszym kontem w Google (a więc i w YouTube). Mamy szybki dostęp do naszych ulubionych i historii - czyli listy filmów, które obejrzeliśmy.

Brakuje mi jednak dostępu do kanałów, choćby tylko tych, które subskrybujemy. Mam nadzieję, że ta funkcjonalność zostanie dodana. Bardzo by mi się przydała. Nigdzie nie mogę znaleźć także podglądu poszczególnych użytkowników, publikujących w YouTube swoje filmy. Brak tych funkcji to moim zdaniem największa wada tego programu.

Przydałby się też rodzaj aktywnej zakładki, która wysyłałaby film z przeglądaki do tego programu. Na szczęście możemy w wyszukiwarkę wprowadzić kod danego filmu, który bez problemu zostanie odnaleziony.

Kiedy Play+ zyska wspomnianą wyżej funkcję przeglądania i subskrybowania kanałów oraz podgląd profilów użytkownika program z powodzeniem zastąpi mi YouTube'a w przeglądarce, zwłaszcza, że jest od niej o wiele szybszy.

Jest dobrze, ale czekam na kolejne aktualizacje.

Program Play+ dla Mac dostępny jest w Mac App Store w cenie 1,79 €.

Play+ w Mac App Store


Tydzień promocji na wszystkie etui i szyby do iPhone

W bieżącym tygodniu wszystki etui oraz szkła do Iphone WATCH z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: ip2702 i kupuj taniej.