Kontynuuję temat fotografii, a dokładnie aplikacji fotograficznych dla iPada i iPhone'a. Pamiętam, kiedy trzy lata temu bawiłem się iPadem jednymi z pierwszych programów, jakie na nim zainstalowałem były fotogalerie. iPad, który może przecież działać jak ramka fotograficzna, świetnie nadaje się do przeglądania fotografii. Nic więc dziwnego, że w App Store znaleźć można masę aplikacji, zawierających zbiory świetnych zdjęć. Poniżej znajdziecie krótki wybór aplikacji, które mam zainstalowane na swoim iPadzie właśnie.

500px

500px to jeden z moim zdaniem lepszych serwisów fotograficznych, a przynajmniej jeden z tych, do których zaglądam często. Od półtora roku robię to głównie za sprawą aplikacji dla iPada, ale przeglądam zdjęcia także na iPhone. Program ten miał ostatnio ciężkie przeprawy z Apple. Został usunięty z App Store ponieważ w serwisie publikowane były także akty czy generalnie zdjęcia o zabarwieniu erotycznym. Ostatecznie 500px wrócił do App Store.

Program ma prosty interfejs, z mozaiką miniatur fotografii w danym strumieniu. Do dyspozycji mamy strumień zdjęć popularnych, polecanych przez redakcję, jest także strumień zdjęć dopiero co opublikowanych w serwisie. Mamy oczywiście możliwość podejrzenia także zdjęć własnych. Opublikowane prace możemy oczywiście komentować, czy dodawać do ulubionych.

500px dla iPada i iPhone'a w App Store.

The Wider Image

To aplikacja wydana przez Reutersa, która zastąpiła wcześniejszą aplikację pod nazwą Reuters Galeries (z której cały czas korzystam, ale nie znajdziecie jej już w App Store). The Wider Image to zbiór jednych z najlepszych fotoreportaży z całego świata. Reportaże to nie tylko zdjęcia ale i krótkie do nich komentarze. Zbiory publikowane w programie są codziennie aktualizowane. Każdego dnia znajdziecie w nim nową porcję fotografii prasowej, dokumentującej wydarzenia z całego świata.

The Wider Image dla iPada w App Store.

Guardian Eyewitness

To dość prosta aplikacja serwująca zdjęcia ze zbiorów brytyjskiego Guardiana. Fotografie możemy przerzucać ręcznie, lub oglądać je jako pokaz slajdów. Dodatkowo przy każdym ze zdjęć znajdziemy nie tylko informację o przedstawianym wydarzeniu, obiekcie czy zjawisku, ale także poradę dla fotografów amatorów.

Guardian Eyewitness dla iPada w App Store.

Fotopedia

W tym przypadku mowa nie o jednej aplikacji ale o całym zbiorze programów - galerii tematycznych dla iPada i iPhone'a. Wszystkie programy pod względem interfejsu i obsługi wyglądają identycznie, różni je tylko to, co najważniejsze, czyli treść. Każda aplikacja zawiera różne reportaże, a same zdjęcia są dodatkowo oznaczone, dzięki czemu możemy łatwo przejść z jednego reportażu do np. zbioru zdjęć z jednego miejsca.

Wszystkie aplikacje Fotopedia dostępne są za darmo. Jak dotąd w ramach tego cyklu wydawniczego pojawiły się m.in:

Fotopedia France w App Store
Fotopedia China w App Store
Fotopedia Morocco w App Store
Fotopedia National Parks dla iPhone’a i iPada w App Store
Fotopedia North Korea w App Store
Fotopedia Wild Friends w App Store
Fotopedia Heritage w App Store
Fotopedia Japan w App Store
Fotopedia Paris w App Store
Fotopedia Above France w App Store
Fotopedia Dreams Of Burma w App Store
Fotopedia Italy w App Store

To oczywiście tylko kilka programów. Do tematu na pewno jeszcze wrócę, bo jest o czym pisać.