Polscy deweloperzy już nie raz zaskakiwali nas swoją pomysłowością i niecodziennymi projektami. Niedawno w App Store pojawiły się dwie aplikacje, które mogą utwierdzić nas w tym przekonaniu. Stworzone przez studio nanoANT Strefa oraz Wezwij Taxi są programami, które wielu z nas mogą być przydatne na co dzień. Dlaczego jednak miałyby na dłużej zagościć na naszych telefonach?

Pierwszą z aplikacji jest klient serwisu Strefy MP3 Wirtualnej Polski, udostępniającego obecnie ponad 127 000 utworów do odsłuchania oraz pobrania zupełnie za darmo. Niestety nie posiada on wersji na urządzenia mobilne. Strefa znacznie ułatwia korzystanie z tego serwisu na iPhonie. Interfejs jest bardzo prosty i przejrzysty, wszystko wygląda jak nieco rozbudowany iPod. Na liście znajdują się kolejne rankingi oraz odnośniki do ulubionych artystów i wykonawców. Dzięki przyciskowi w prawym górnym rogu możemy sortować wyszukiwane utwory według gatunku, na dole natomiast wyświetlana jest ostatnio słuchana piosenka oraz przyciski odtwarzania. Znajdziemy tam także ikony pozwalające na dodanie utworu do ulubionych oraz przeglądanie całej twórczości wykonawcy. Brakuje mi tylko opcji przewijania piosenki. Strefa działa także po zablokowaniu ekranu, co jest jej niewątpliwym plusem. Autor zapowiada kolejną wersję (tym razem płatną) aplikacji, która umożliwi zapisywanie utworów w pamięci naszego telefonu. W planach jest także edycja przygotowana z myślą o użytkownikach iPadów.


Kolejną aplikacją studia nanoANT jest Wezwij Taxi. Program ten przyda się zwłaszcza osobom, które często korzystają z tego środka lokomocji. Dzięki pobieraniu informacji o naszym położeniu wyświetla on listę numerów do firm taksówkarskich działających w danym mieście. Obok nazwy pojawia się także aktualna cena za kilometr. Po wybraniu interesującej nas oferty możemy po prostu zatelefonować i zamówić taxi lub też włączyć taksometr, który po skonfigurowaniu policzy, ile w przybliżeniu powinniśmy zapłacić za przejazd. Automatycznie podawana jest stawka początkowa, możemy dodatkowo określić, czy kurs odbywa się w mieście, czy też poza nim, oraz czy jedziemy w nocy lub w dzień. Działanie programu jest bez zarzutu, idealnie spełnia on swoje funkcje i w sytuacji, gdy sygnał GPS jest dobry, zlicza on dokładnie przebytą drogę. Pretensje o niedokładny pomiar można mieć jedynie do odbiornika wbudowanego w nasz telefon, w pochmurną pogodę po zgubieniu sygnału i ponownym jego odnalezieniu pokazał mi niewiarygodną odległość i adekwatną do niej kwotę (prezentuje to jeden ze screenów), dlatego też nie powinniśmy spuszczać ekranu naszego telefonu z oka. Dodatkowo możemy dodać wybrane firmy taksówkarskie do ulubionych. Musimy jednak pamiętać, że program ten służy jedynie do przybliżonej oceny kwoty należnej za kurs.


Obie aplikacje są darmowe, Strefę możecie pobrać tutaj, natomiast Wezwij Taxi ukaże się w App Store wkrótce.