Witam wszystkich ponownie! Powyższe logo pewnie sporo osób zna: Jest to logo Installousa, pirackiego odpowiednika AppStore dostępnego w Cydii. Jak tytuł wskazuje, trwały Jailbreak może okazać się końcem tej aplikacji. A przynajmniej Stefan Esser, znany także jako i0n1c - haker, który dostarczył nam jailbreak urządzeń z iOS 4.3, rozważa to na swoim Twitterze, i widać jest chętny to uczynić. Jak się zapewne domyślacie: Nie podoba się to twórcom Installousa.


(Chronologicznie: Od dołu)

Można to przetłumaczyć jako:

Hmmm... @milicigoran miał bardzo dobry pomysł. Przyszły Jailbreaki powinny blokować Installousa.

Pomysł stworzenia Jailbreaka, który będzie blokował pirackie aplikacje ciągle chodzi mi po głowie. Może być dobrą motywacją do zrobienia trwałego Jailbreaku iOS 5.

Jak sami widzimy i0n1c poważnie rozważa taką możliwość.Grupa Hackulo, twórcy Installous'a, są temu przeciwni, co nie jest żadnym zaskoczeniem.

The entire premise behind jailbreaking is that you’re able to do whatever you want with your device. It’s your device, you own it and you should be able to manipulate the software in any way that you like

...]

That doesn’t necessarily mean everything you do with it is legal, but that the manufacturer of the software and the hardware has no place in telling you how you use the device.

W tłumaczeniu:

Założeniem jailbreaku jest to, że jesteś w stanie zrobić cokolwiek zechcesz z swoim urządzeniem. Jest to urządzenie, które należy do Ciebie i powinieneś być w stanie manipulować oprogramowaniem w dowolny sposób.

...]

To niekoniecznie oznacza, że ​​wszystko co z nim zrobisz jest legalne, ale, że producent oprogramowania i sprzętu nie ma prawa mówić Ci, w jaki sposób korzystać z twojego urządzenia.

Jednak możliwość zablokowania pirackich aplikacji na razie jest tylko pomysłem. Kiedy i czy w ogóle stanie się prawdą ? Tego nie wiemy. Spotkałem się na internecie ze spekulacją, że i0n1c sprawdzał tylko reakcję środowiska i innych developerów na ten pomysł.

A wy co sądzicie ? I po której stronie się wypowiecie ? Oraz dlaczego ? Czekam na wasze komentarze w tej sprawie!

Moim zdaniem dobrze by było zablokować możliwość uruchamiania pirackich aplikacji i/lub Installousa. Nie będę tu wchodził w to, czy piraci są źli czy nie. Nie mnie ludzi osądzać. Jednak wg. mojej moralności piractwo jest złe( to, że człowiek robi złe rzeczy nie oznacza, że jest zły). A prostota piractwa na iOS jest, aż straszna.

Na dzisiaj to tyle. Konstruktywna krytyka zawsze mile widziana ;)