**
Jeżeli lubicie: różnego rodzaju sporty wodne, słuchać muzyki i jednocześnie jesteście fanami sprzętu z logo w kształcie nadgryzionego jabłka na obudowie, to z pewnością wielokrotnie zastanawialiście się jaki jest najlepszy sposób, aby połączyć te trzy kwestie.**

Przeglądając różne fora dyskusyjne i oferty sklepów internetowych można natrafić na wiele ciekawych propozycji i ofert dot. opisanego powyżej zagadnienia. Chyba najpopularniejszym rozwiązaniem są przeróżne, wodoszczelne etui, w które można zapakować swojego iPoda lub iPhone’a i bez większych obaw zabrać ze sobą na basen. Często są one jednak niewygodne w użyciu z racji swoich rozmiarów oraz zniechęcają do zakupu przez wysokie ceny.
Wydawać się może również, że dla wielu osób pływanie z dość drogimi, jak na polskie realia, iPhonem lub iPodem Touch jest dosyć dużym ryzykiem czy dla niektórych - wręcz ekstrawagancją. Dodatkowo, dotykowy interfejs iPhona, iPoda Touch, a ostatnio także iPoda Nano niespecjalnie sprawdza się w przypadku używania ich w czasie dowolnej aktywności fizycznej, podczas której najwygodniejszym sposobem wydaje się być całkowicie bezwzrokowa obsługa odtwarzacza. Dlatego optymalnym wyborem jest iPod Shuffle.

Wszyscy wiemy jak niewielkim odtwarzaczem jest popularna „Szufelka”. Mimo niezwykle małych rozmiarów, w zestawieniu z odpowiednim wodoszczelnym etui, wymiary całego zestawu są już znaczne, przez co traci się największą zaletę „Szufli”. Najlepszym rozwiązaniem dla wielu osób byłoby uszczelnienie samego iPoda od wewnątrz w taki sposób, aby konieczność używania dodatkowego etui okazała się zbędna. Dokładnie na takie podejście zdecydowali się trzej panowie - Dave, Royce i Dustin, którzy stanowią trzon firmy H2OFriendly.
Po zapoznaniu się z jej ofertą okazuje się, że mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza to uszczelnienie własnego iPoda (dot. tylko 3 i 4 generacji), druga - kupno nowego (oczywiście wodoszczelnego) egzemplarza.
Propozycja firmy rodem z Kalifornii, na pierwszy rzut oka nie jest cenowo atrakcyjna. Koszt uszczelnienia iPoda, jeżeli zdecydujemy się na wysłanie go do USA, to wydatek ok. 260 zł. Nowy, wodoszczelny iPod Shuffle czwartej generacji został wyceniony na kwotę ok. 400 zł. Jak widać, ceny nie są specjalnie zachęcające, gdyż cena takiego iPoda jest blisko dwa razy większa od ceny „zwykłego” odtwarzacza. Jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że do zwykłej „Szufelki”, gdy chcemy z nią pływać, należy dokupić wspomniane wyżej etui (których cena oscyluje w granicach od 100 zł do prawie 400 zł w zestawie ze słuchawkami), to oferta kalifornijskiej firmy zaczyna być kusząca.

Celem tego artykułu nie jest opisanie możliwości iPoda Shuffle, gdyż taki tekst pojawił się kilka miesięcy temu na łamach MyApple. Chciałem jedynie opisać swoje wrażenia z użytkowania tego odtwarzacza w warunkach, dla których nie został stworzony, ale w których sprawdza się wręcz idealnie.
Nie do przecenienia jest wygoda rozwiązania oferowanego przez H2OFriendly. Najmniejszego iPoda Apple bardzo wygodnie przypina się za pomocą klipsa do czepka, okularów pływackich czy stroju kąpielowego i jak wszyscy wiemy, jego bezwzrokowa obsługa jest niezwykle intuicyjna. Dołączone przez H2OFriendly słuchawki są standardowymi słuchawkami, które znajdują się we wszystkich iPodach. Aby słuchać muzyki w czasie pływania z iPodem Shuffle, niezbędne są wodoodporne słuchawki. Osobiście używam podstawowego modelu słuchawek firmy H2O Audio - SURGE Bass Amplified, które służą mi już ponad rok i jestem z nich bardzo zadowolony. Jestem też również pozytywnie zaskoczony jakością dźwięku pod wodą. Nie jestem z całą pewnością audiofilem, ale słuchając muzyki na tych słuchawkach, w czasie pływania wyraźnie mogę rozróżnić średnie i niskie tony. Kluczową kwestią jest dobranie gumowych wkładek o odpowiedniej wielkości, które dokładnie uszczelnią nasze uszy. Jeśli nie dopasujemy dokładnie słuchawek, woda dostanie się do wnętrza naszych uszu i przez to dźwięk stanie się bardzo zniekształcony. H2OFriendly produkuje również własne wodoodporne słuchawki. Kosztują one ok. 90 zł. Maksymalna głębokość pracy wodoszczelnego iPoda wynosi 3m.
Dla niektórych pewną niedogodnością może być fakt, że przez wewnętrzne uszczelnienie iPoda, przyciski Play/Pause i kółko sterujące straciły charakterystyczny „klik” w momencie ich naciskania. Nie jest to jednak duża wada i szybko można się do tego przyzwyczaić.

A zatem jak pływa się z ulubioną muzyką w iPodzie? Gwarantuję, że jeżeli ktoś raz spróbuje, to po pierwszej przepłyniętej długości basenu na jego twarzy zagości szeroki uśmiech. Słuchając muzyki, audiobooków czy podcastów kolejne długości upływają w niezwykle przyjemnej atmosferze. Jedyne co do nas dociera to ulubione dźwięki i niewielki odgłos szumu wody. Wszelkie pozostałe hałasy z otoczenia przestają być słyszalne. Muzyka bardzo umila wszelką aktywność fizyczną, a osobom, którym w pływaniu dokucza monotonność z całą pewnością mogę polecić odwiedzenie strony internetowej H2OFriendly.