*Dlaczego np. w Wielkiej Brytanii, Czechach o wiele łatwiej znaleźć miłych, przyjaźnie nastawionych sprzedawców, pracowników na stanowiskach które wymagają kontaktów międzyludzkich?
*

Dwa lata temu, gdy byłem na czymś w rodzaju wakacji w Londynie, zaobserwowałem ciekawe zjawisko. Nie mogąc znaleźć budynku firmy do której się wybierałem by odwiedzić kuzynkę, wszedłem do pierwszego lepszego sklepu i spytałem o drogę. Pani za ladą z uśmiechem na twarzy wyszła przed sklep, wskazała kierunek w którym mam iść oraz wymieniła ulice które mam minąć. Innym razem gdy kupowałem bilet do metro, miły kasjer spytał ile moja mama ma lat oraz zaproponował bilet zniżkowy. Małe rzeczy a cieszą. Naturalnym odruchem z mojej strony również był miły uśmiech, wypowiedzenie słów „thank you”.

Pobyt we wspomnianym mieście wspominam bardzo dobrze – powrót już nie. Jadąc busem z lotniska w Krakowie do rodzinnego miasta od razu trafiłem na kierowcę-chama który warczał na starszą kobietę, że długo wchodzi do pojazdu i opóźnia odjazd. Przecież nie mogła nic na to poradzić, w takim wieku ludzie nie są już szybcy i skoczni, tym bardziej z bagażami. Wczoraj kupując kilka rzeczy w pobliskim „spożywczaku” miałem małe starcie ze sprzedawczynią. Spytana o to czy nie ma większych jajek na sprzedaż odburknęła, że takie się dobrze sprzedają a jak mi się nie podoba to niech zacznę hodować własne kury. Czy tak trudno było powiedzieć choćby z wymuszonym uśmiechem, że nie ma bo innych nie opłaca się sprzedawać? Ona sprzedaje, ja kupuję. Może i nie zauważy utraty jednego klienta, ale z takim podejściem zacznie ich ubywać coraz więcej, sklep będzie kojarzony z nieprzyjemną atmosferą.

Nie chodzi w tym tekście o to, że Polacy do prostacy, tylko chcę pokazać, że złość rodzi złość a za uśmiech odwdzięczamy się uśmiechem – i wszyscy są (przynajmniej powinni) być szczęśliwi. Każdy chce być szanowany, lubiany, dobrze traktowany, jednak zbyt często zapominamy, że sami też musimy coś od siebie dać.


Dla czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na wszystkie akcesoria do najnowszych telefonów iPhone. Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: iPhone11 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

Produkty objęte promocją:

10% kupon ważny jest do 15.11.2019