Tegoroczną konferencję WWDC zdominował iPhone. Nie włączając się w dyskusję na temat krążących w blogosferze haseł dowodzących, że to kolejny znak wieszczący koniec ery komputerów osobistych, chciałbym skupić się na głównej zalecie nowego telefonu Apple - ekranie Retina Display.

Parafrazując ostatnią reklamę iPada zadajmy sobie pytanie: czym jest iPhone? Od czasu premiery pierwszej wersji tego telefonu odpowiedź moim zdaniem jest tylko jedna - iPhone to w głównej mierze po prostu doskonały ekran. Duża rozdzielczość, świetna jakość obrazu i odwzorowanie kolorów, technologia multi-touch zapewniającą niezrównaną jak na tamte czasy czułość ekranu na dotyk. iPhone i jego ekran były rewolucją, każdy nowy dotykowy telefon dowolnego producenta jest teraz w jakiś sposób wzorowany na tym produkcie. Po 3 latach od premiery konkurencja powoli dogoniła już Apple, ale błędem było myśleć, że Steve Jobs i spółka nie będą chcieli znowu wszystkich zdystansować. Tak też ma stać się 24 czerwca, w dniu premiery iPhone 4 wyposażonego w nowy i już teraz ogłoszony rewolucyjnym ekran Retina Display.

Jedno jest pewne, ekran iPhone 4 ma najwyższą rozdzielczość spośród wszystkich smartfonów dostępnych na rynku. Z 480 x 320 podniesiono ją do aż 960 x 640 przy kontraście 800:1, co w tej chwili bije konkurencję na głowę. Jak osiągnięto tak wysoką rozdzielczość w stosunkowo niewielkim, 3,5-calowym ekranie? Wszystko dzięki niezwykle gęstemu upakowaniu pikseli - na cal przypada ich teraz aż 326 pikseli (w poprzednim modelu było to zaledwie 163 ppi). Według Apple ludzkie oko powyżej 300 ppi nie potrafi już rozróżnić poszczególnych pikseli, stąd też obraz w iPhone 4 powinien być idealnie ostry i czytelny - zdaniem Jobsa tekst wyświetlany na Retina Display pod względem jakości w niczym nie ustępuje tekstowi zapisanemu w książce.

Oprócz tego warto dodać, że Retina Display to wyświetlacz LCD z LED-owym podświetleniem, wykonany w znanej np. z iPada technologii IPS dającej znacznie większy kąt poprawnego wyświetlania obrazu. Jobs na WWDC dodał, że technologia ta w połączeniu z niespotykaną wcześniej gęstością pikseli jest znacznie lepsza od preferowanych teraz przez konkurencję wyświetlaczy OLED i "jeszcze przez lata będzie wzorem dla konkurencji". Oczywiście są to tylko czcze przechwałki Apple, ale spójrzmy na poniższe porównanie ekranów starego i nowego iPhone i oceńmy sami:
(kliknij aby powiększyć)

Szumne zapowiedzi Steve'a Jobsa nie mogły pozostać bez echa wśród innych producentów smartfonów. Zupełnie inaczej całą sprawę widzi największy wytwórca wyświetlaczy na świecie - firma Samsung. Według jej przedstawicieli żaden ekran zrobiony w technologi LCD i IPS nie jest w stanie konkurować z ich najnowszym dziełem, wyświetlaczem Super AMOLED. Co prawda Retina Display oferuje 3-5% lepszą ostrość wyświetlanego obrazu, ale za to pochłania więcej energii i ma mniejszy kontrast oraz kąt widzenia niż wyświetlacz Super AMOLED.

Na ile jest to prawda a na ile tylko hasła marketingowe Samsunga? O tym przekonamy się dopiero po premierze iPhone 4 i bezpośrednim porównaniu wyświetlacza Retina Display z innymi.

[video=youtube;LMrueWzC_KQ]http://www.youtube.com/watch?v=LMrueWzC\_KQ[/video]

Więcej o wyświetlaczu Retina Display w nowym iPhone przeczytacie na stronie Apple: Apple - iPhone 4 - Learn about the high-resolution Retina display

Dawid Szypulski