Niewątpliwie najważniejszą informacją ubiegłego tygodnia było otwarcie zapowiadanego w ubiegłym roku sklepu z aplikacjami dla Mac OS X. Mac App Store oficjalnie wystartował 6 stycznia 2011. Czy sklep będzie swoistą rewolucją? Zapraszamy do krótkiego artykułu na ten temat. Warto również dodać, że w ciągu zaledwie 24 godzin od otwarcia sklepu, liczba pobrań aplikacji z Mac App Store przekroczyła jeden milion.

Mac App Store, zgodnie z przewidywaniami, jest doskonałym rozwiązaniem dla polskich użytkowników komputerów sygnowanych nadgryzionym jabłuszkiem. Ceny programów są bowiem o wiele niższe niż te w fizycznych sklepach na terenie naszego kraju. Czy jednak spory spadek cen wystarczy, aby ludzie zrezygnowali z piractwa? Według doniesień serwisu GadetsDNA.com zespołowi Hackulouss udało się złamać zabezpieczenia Mac App Store. W nadchodzących miesiącach ma zostać wydany program Kickback, który umożliwi spiracenie dowolnej aplikacji dostępnej w tymże sklepie.

W minionym tygodniu nie zabrakło kolejnych porcji plotek na temat nowej wersji tabletu Apple. Do sieci wyciekły prawdopodobne zdjęcia nowej odsłony iPada, który, jeśli wierzyć w autentyczność przedmiotu na fotografiach, będzie nieco cieńszy i bardziej opływowy. Co ciekawe, zdaniem twórcy serwisu Digg.com, Kevina Rose'a, Apple zaprezentuje drugą generację tabletu w ciągu najbliższych 3-4 tygodni. Być może jest to odpowiedź giganta z Cupertino na ostatnie targi CES, gdzie dominowały właśnie tablety mające stanowić konkurencję dla iPada.

Serwis Boy Genius Report opublikował wideo, na którym prezentowane są części telefonu bliźniaczo podobnego do iPhone'a 4. Sytuacja jest o tyle dziwna, że do premiery nowego telefonu Apple pozostało jeszcze około 5 miesięcy, w związku z czym ciężko uwierzyć w autentyczność filmu. Niemniej zastanawiający może być fakt, że nagranie zostało usunięte z serwisu youtube, po interwencji Apple. Jednak prawdopodobną odpowiedzią na tę zagadkę jest przewidywana na przyszły tydzień premiera iPhone'a 4 dla sieci Verizon. Telefon różnił się będzie od "tradycyjnej" wersji standardem transmisji danych sieci komórkowej.

W minionym tygodniu kapitalizacja rynkowa Apple osiągnęła pułap 300 miliardów USD i pod tym względem firma wciąż utrzymuje się na drugim miejscu wśród spółek amerykańskiej giełdy. Prowadzi Exxon Mobil (376,73 miliarda USD). Warto zaznaczyć, że jeszcze w marcu minionego roku rzeczony wskaźnik giganta z Cupertino opiewał na „zaledwie” 200 miliardów USD.

Firma Intel specjalizująca się głównie w tworzeniu procesorów, zaprezentowała kolejny model oznaczony nazwą Sandy Bridge. Układ, który łączy ze sobą CPU oraz GPU, ma sprawić, że różnica w wydajności komputera PC oraz laptopa w tej samej cenie ma się drastycznie zmniejszyć.

W minioną środę Apple udostępniło update pakietu iWork, który wprowadza kilka udogodnień, m.in. odtwarzanie prezentacji Keynote na witrynie iWork.com. Pełną listę usprawnień znajdziecie w tekście traktującym o aktualizacji. Aktualizacji doczekał się też iLife.

W czwartek wystartowała polska paczka z programami dla Maka oraz iOS – MacPaczka. W pakiecie wartym 408 PLN, który możecie kupić za 49,95 PLN, znajdziecie w sumie 9 aplikacji. 10% z dochodu ze sprzedaży paczki będzie przeznaczonych na cele dobroczynne. Do końca akcji promocyjnej pozostało około 10 dni.