Dzisiaj (9 czerwca) po raz pierwszy akcje Apple były notowane po dokonaniu splitu. Przypomnijmy, że wraz z ogłoszeniem ostatnich wyników kwartalnych Tim Cook zapowiedział podział akcji w stosunku 7:1 (siedem nowych akcji za jedną starą).

Piątek 6 czerwca był ostatnim dniem, w którym notowane były stare akcje. Był to tzw. „dzień splitu”, a więc dzień, w którym po sesji giełdowej został dokonany podział akcji. Stare akcje, na zakończenie sesji piątkowej miały jednostkową wartość 645,54 dolara. W wyniku tego podziału każdy akcjonariusz Apple, za jedną starą akcję otrzymał siedem nowych, każdą z nich siedem razy mniej wartą (92,22 dolara). Poniedziałek 9 czerwca jest więc pierwszym dniem, w którym notowane są nowe akcje. Do tej pory Apple posiadało 1,8 mld akcji. Po splicie spółka ma aż 12,6 mld akcji.

Operacji splitu dokonuje się tak, że dopisuje się do rachunków inwestorów dodatkowe akcje na każdą jedną posiadaną, w tym przypadku sześć akcji, a także modyfikuje się kurs odniesienia na następną sesję giełdową, w tym przypadku na wspomniane 92,22 dolara. To co najważniejsze, wartość portfeli inwestorów, po takiej operacji nie zmieniła się. Posiadają siedem razy więcej akcji, siedem razy tańszych, ale łącznie o tej samej wartości.

W historii Apple jest to czwarty split. Poprzednie trzy miały miejsce 15 maja 1987 r., 21 czerwca 2000 r. i 18 lutego 2005 r. Wszystkie poprzednie splity były przeprowadzone w stosunku 2:1.

Pytanie po co zarząd Apple zdecydował się na split? Odpowiedź jest prosta. Jednostkowa wartość akcji była zbyt wysoka. Nawet jak na warunki amerykańskie cena za jedną akcję powyżej 600 dolarów, to jest dużo i uniemożliwia to drobnym inwestorom łatwy zakup akcji. Sprowadzenie jednostkowej wartości akcji do kilkudziesięciu dolarów powinno poprawić płynność na akcjach spółki.

W pierwszym dniu notowań akcji po splicie, kurs akcji Apple wzrósł o 1,6% do 93,70 i ustanowił roczne maksimum. Jest to poziom, który jest bardzo blisko historycznego szczytu z września 2012 r. Wówczas to cena akcji Apple sięgnęła poziomu 705,07 dolara. Po przeliczeniu, uwzględniając split, będzie to poziom 100,72. Przypomnijmy, że Apple zadebiutowało na giełdzie w grudniu 1980 r. Po uwzględnieniu wszystkich czterech historycznych splitów cena akcji na debiucie wyniosła 39 centów (w rzeczywistości było to niecałe 22 dolary).

Obserwuj @mmmaslov