Apple prezentuje nowe wytyczne dotyczące zapytań o dane użytkowników i klientów
Od ubiegłego roku, po ujawnieniu przez Edwarda Snowdena informacji o masowej inwigilacji użytkowników na całym świecie, prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Krajowego (NSA), Apple i kilka innych przedsiębiorstw technologicznych stara się wywrzeć presję na rządzie USA o ograniczenie tego typu praktyk, jednocześnie wprowadzając różnego rodzaju własne obostrzenia celem ochrony danych osobowych swoich klientów.
Kilka dni temu Apple i kilka innych firm technologicznych zdecydowało się na informowanie użytkowników w niektórych przypadkach wystąpienia o ich dane przez instytucje federalne i stanowe. Dzisiaj firma opublikowała w swoim serwisie internetowym wytyczne określające jakiego typu mogą być to prośby, w jakich sytuacjach oraz jakie działania w związku z nimi podejmie samo Apple. Jednym z nich ma być wspomniane już wyżej informowanie użytkowników o odebraniu zapytań o ich prywatne dane ze strony którejś z instytucji czy agencji. W opublikowanym dokumencie Apple wyraźnie określiło wyjątki, w których użytkownik nie dowie się o tego typu podjętych działaniach. Apple nie prześle informacji do użytkownika, jeśli takie działanie jest prawnie zakazane (a w przypadku kilku ważnych instytucji i agencji federalnych tak właśnie jest), odpowiedni zakaz wydał sąd lub wtedy, kiedy firma sama uzna, że przekazanie zainteresowanej osobie takich informacji może narazić jedną lub więcej osób na utratę zdrowia lub śmierć.
Na wspomnianej stronie Apple wyjaśnia także jakiego typu dane jest w stanie przechwycić. Są to wiadomości e-mail. Firma nie jest w stanie przechwycić i odczytać wiadomości iMessage czy komunikacji poprzez FaceTime, o czym już wielokrotnie pisaliśmy. Nie może też przekazać wymiarowi sprawiedliwości kodu do odblokowania urządzenia z systemem iOS czy danych o geolokalizacji, gdyż informacje tego typu nie są przechowywane przez Apple.
Wytyczne dotyczą jedynie działań podjętych na terenie Stanów Zjednoczonych.
Strona z wytycznymi znajduje się pod adresem: www.apple.com/legal/more-resources/law-enforcement/
Źródło: _ 9To5Mac_