Kantar Worldpanel opublikował szacowane wyniki sprzedaży smartphone’ów na najważniejszych rynkach świata w 1 kwartale 2014 r. Widać wyraźnie, że znakomita sprzedaż iPhone’a w liczbie 43,7 mln sztuk, znajduje swoje odzwierciedlenie w udziałach rynkowych.

Tendencja, która utrzymuje się od lat jest taka, że na całym świecie (z jednym małym wyjątkiem) dominują telefony z Androidem na pokładzie. Nie ma w tym nic dziwnego. Telefony z Androidem są w ofercie bardzo wielu producentów. Wśród nich, oprócz topowych modeli, jest cała masa tanich aparatów, które siłą rzeczy muszą sprzedawać się lepiej od telefonu premium jakim jest iPhone. W odróżnieniu od Androida, pozostałe systemy operacyjne są w telefonach w zasadzie pojedynczych firm. Telefony z iOS to oczywiście tylko Apple. Blackberry to również jedna firma. Windows Phone to głównie Nokia, choć inni producenci mają pojedyncze modele w ofercie. W przypadku Apple to w ogóle jest fenomen, gdyż są to zaledwie trzy modele telefonu, czyli iPhone’y 5S, 5C i 4S. Za wyjątkiem starej 4S-ki, najnowsze modele to najwyższa półka cenowa, co dodatkowo czyni fenomen ogromnych rynkowych udziałów Apple jeszcze bardziej nieprawdopodobnym.

Należy zwrócić uwagę, że poniższe dane to nie są aktualne udziały rynkowe systemów operacyjnych, tylko procentowe udziały w ogólnej liczbie sprzedanych smartphone’ów na poszczególnych rynkach w 1 kwartale 2014 r.

Nie podaję szczegółowych danych odnośnie Blackberry i Windows Phone. To stosunkowo niewielkie liczby i widać, że szczególnie przed Microsoftem, który właśnie przejął Nokię, stoi bardzo poważne zadanie. O Blackberry to już w ogóle nie ma o czym mówić. To w zasadzie martwa firma.

Są rynki gdzie Apple traci udziały - najwięcej w USA:

OS / 1Q13 / 1Q14
Android / 49,3% / 57,6%
iOS / 43,7% / 35,9%

Apple traci rynek także w Chinach. Co ciekawe, Apple notowało w Chinach wyższą sprzedaż rok do roku , ale jak widać telefonów z Androidem sprzedało się w tym samym okresie jeszcze więcej:

Android / 71,9% / 80,0%
iOS / 23,3% / 17,9%

Ale za to na kolejnym dużym rynku, tj. w Australii, Apple odzyskuje udziały:

Android / 61,6% / 57,3%
iOS / 31,1% / 33,1%

Natomiast w Japonii mamy do czynienia z prawdziwym bumem na produkty Apple. Tam iPhone niepodzielnie rządzi i dzieli. To jedyny duży rynek na świecie gdzie iPhone’ów sprzedaje się więcej niż wszystkich telefonów z Androidem razem wziętych:

Android / 46,0% / 41,5%
iOS / 49,0% / 57,6%

Pozostaje jeszcze Europa, gdzie Apple minimalnie zyskał udziały rynkowe, ale nie kosztem telefonów z Androidem.

Android / 69,2% / 70,7%
iOS / 19,1% / 19,2

Na sam koniec należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Spadek udziałów rynkowych wcale nie oznacza, że Apple sprzedał mniej telefonów na danym rynku. Mógł to być wzrost, taki jak na przykład w Chinach, ale nie tak dynamiczny jak całego rynku smartphone’ów. Warto też pamiętać, że wszystkie powyższe dane mówią jedynie o liczbie sprzedanych sztuk, a nie o wartości sprzedaży. A tu król jest jeden. Na rynku smartphone’ów na świecie najwięcej zarabia Apple.

Źródło: _ Techcrunch, _ Kantar Worldpanel

Obserwuj @mmmaslov