Firmy Apple, Google, Intel oraz Adobe zdecydowały się pójść na ugodę w toczącej się od 2010 roku sprawie o zmowę mającą na celu nie zatrudnianie swoich byłych pracowników celem utrzymania niskich płac.

W wyniku zmowy zawartej jeszcze w 2005 roku pomiędzy Apple, Google, Intelem, Adobe, Pixarem, Lucasfilm i Intuit byli pracownicy którejkolwiek z tych firm nie mogli być zatrudnieni przez pozostałych członków tego układu.

Zbiorowy pozew został złożony przez byłych pracowników jeszcze w 2010 roku. Dotyczył on w sumie 64 tysięcy poszkodowanych. Pixar, Lucasfilm i Intuit poszły na ugodę już wcześniej. Jak donosi Reuters, Apple, Google, Intel i Adobe zapłacą byłym pracownikom w sumie 324 miliony dolarów. Domagali się zdecydowanie wyższej kwoty - 3 miliardów dolarów.

W sprawie ujawniono dowody wskazujące jednoznacznie na tego typu zmowę. M.in. maile jakie wymienili między sobą Eric Schmidt i Steve Jobs. W jednym z nich Schmidt informuje Jobsa o zamiarach zwolnienia jednego z rekruterów Google, który przeprowadził rozmowę z byłym pracownikiem Apple. Jobs przesłał mail od Schmidta szefowi rekrutacji Apple dodając charakterystyczny uśmieszek.

Wspomnieć wypada, że Apple już wcześniej zdecydowało się na ugodę w sprawie o tą samą zmowę, wytoczonej jednak przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Tym razem jednak chodzi o pozew zbiorowy byłych pracowników.

Dzisiejsza ugoda musi jeszcze być zatwierdzona prze sędzinę Lucy Koh (tę samą, która prowadzi sprawę wytoczoną przez Apple Samsungowi).

Źródło: _ Reuters_