Macworld/iWorld 2014 - dzień pierwszy
Jak co roku, tyle, że z dwumiesięcznym poślizgiem, wystartowały wczoraj targi i konferencja Macworld/iWorld. Jedna z najstarszych i obecnie chyba jedyna taka impreza, która zrzesza zarówno producentów, deweloperów jak i użytkowników produktów Apple.
Z perspektywy ostatnich czterech lat, od kiedy redakcja MyApple jest obecna na Macworld, widać wyraźnie przemianę tej imprezy. Co roku liczba wystawców topnieje. W tym roku przyjechało ich na tyle mało, że organizatorzy postanowili zmienić halę, z większego zachodniego budynku kompleksu Moscone Center, na budynek północny. Na imprezie zabrakło wielu popularnych producentów akcesoriów i oprogramowania, które wystawiały się przez ostatnie lata, a pewnie były na Macworld obecne od dekad. Nie ma na przykład firmy Smile Software (producenta świetnego Text Expander), nie ma Omni Group (producenta popularnych programów poprawiających produktywność), nie ma wreszcie dużych stoisk takich firm jak HP, czy Juice. Ta zmiana rzuca się w oczy od razu. Dominują mniejsi producenci akcesoriów lub ci z większych, którzy nigdy specjalnie nie inwestowali w wystawne stoiska na tej imprezie (np. WD, czy OWC). Jest za to sporo producentów popularnych aplikacji dla OS X czy iOS.
Wśród tych pierwszych znaleźć można zarówno firmy z dalekiego wschodu,o jak i producentów amerykańskich. Wspomnieć wypada o Scoshe, producencie zewnętrznych baterii, głośników Bluetooth, słuchawek, czyli akcesoriów przede wszystkim dla urządzeń mobilnych Apple. Baterie to z resztą - podobnie jak na innych imprezach targowych - jeden z najczęściej pokazywanych produktów. Bank energii w plecaku lub torbie - tak wygląda współczesna mobilność. Jeśli chodzi o zewnętrzne głośniki bluetooth (to także popularne urządzenia wśród producentów z branży mobilnej) to wspomnieć wypada o głośniku Scoshe, mieszczącym się w rowerowym uchwycie na butelkę. Oczywiście korzystanie z niego nie ogranicza się tylko do roweru.
Pozostając przy bateriach wspomnieć wypada, że pierwszy raz na Macworld pojawiły się rozwiązania do produkcji energii, a nie tylko jej gromadzenia. Można więc było zobaczyć specjalne składane urządzenie, wyposażone w rowerowe pedały, pozwalające na wytwarzanie energii pracą własnych mięśni.
Produktem, którego nie może zabraknąć podczas tego typu targów są oczywiście różnego rodzaju obudowy dla iPhone'ów i iPadów, choć przyznać trzeba, że w tym roku pojawiło się niewielu wystawców z tego typu towarem. Chyba najciekawszym produktem w tej kategorii były specjalne "plecki" dla iPhone'a mieszczące w sobie zestaw miniaturowych narzędzi.
Wśród wystawców średniej wielkości, którzy nie zawiedli i pojawili się na tegorocznej imprezie wspomnieć wypada producentów różnego rodzaju podstawek, stojaków przede wszystkim dla komputerów Mac. Mowa tutaj o firmach Henge Docks i Rain Design.
Ta pierwsza prezentowała nowość, specjalny dock dla MacBooków, wyposażony w zestaw różnego rodzaju portów. Rain Design przygotował za to specjalną aluminiową podstawę pod iMaka, wyposażoną w szufladę, w której można ukryć np. zewnętrzny dysk twardy.
Ciekawie prezentują się też wykonane z drewna blaty i podkładki pod komputery, iPhone'y i iPady firmy Skelter.
Nie zabrakło też firmy Blue Microphones, której produkty doceniają zwłaszcza podcasterzy.
Na Macworld wystawia się też i sprzedaje swoje zestawy obiektywów firma Olloclip. Tym razem prezentuje ona specjalny zestaw szkieł powiększających.
W Moscone Center North obecna jest też jej konkurencja - iPro Lens.
Wśród deweloperów i producentów oprogramowania wspomnieć wypada o AgileBits, twórcach 1Password. Prezentują oni aktualizację do wersji zgodnej z iOS 7 swojego programu dla iPhone'a i iPada.
Są też tak dobrze znane marki jak MacKeeper i MacPaw. Ukraińscy deweloperzy z MacPaw prezentują na Macworld nową aplikację o nazwie Hider 2, pozwalającą nie tylko na ukrywanie folderów, ale tworzenie bezpiecznego sejfu na różnego rodzaju pliki i dokumenty z wykorzystaniem szyfrowania AES -256.
Zdecydowanie najciekawszą częścią całej imprezy są konferencje. Każdy wykład czy panel dyskusyjny przyciąga tłumy. Zwykle brakuje miejsc siedzących. Tak jest np. podczas wykładów prowadzonych przez poweruserów - redaktorów popularnych amerykańskich serwisów, blogów czy podcastów, jak na przykład Katie Floyd i Dave Spark (podcast Mac Power Users), Kyle Wiens (iFixit), Dave Hamilton (MacObserver) czy Brett Terpstra (ex TUAW).
Konferencje i wykłady to nie wszystko. Wieczorem, już po zamknięciu hali Moscone Center na odwiedzających imprezę czekają inne atrakcje, organizowane m.in. przez iFixt, czy Cult Of Mac, na których można poznać niekiedy całe redakcje takich serwisów czy blogów.
Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z Macworld/iWorld 2014 pod adresem: live2.myapple.pl/events/9-macworld-iworld-2014