19 stycznia 1983 roku na amerykańskim rynku pojawił się pierwszy komputer Apple z graficznym interfejsem użytkownika. Maszyna nazywała się Lisa, co oficjalnie było skrótem od Local Integrated System Architecture. Nazwa nowego komputera jednoznacznie kojarzyła się jednak z pierwszą córką Steve'a Jobsa Lisą Brennan, co on sam przyznał wiele lat później w wywiadzie udzielonym autorowi jego biografii Walterowi Isaacsonowi.

Prace nad Lisą rozpoczęły się w 1978 roku. W pracach nad komputerem brał udział m.in. Jef Raskin. Znaczącym krokiem w rozwoju urządzenia była wizyta Jobsa w laboratoriach Xerox PARC w 1979 roku, gdzie opracowano komputer Alto z graficznym interfejsem użytkownika i sterowane za pomocą myszy. Jeszcze w tym samym roku Jobs skłonił Xeroksa do przeprowadzenia dwóch prezentacji możliwości tej maszyny zespołowi pracującemu nad Lisą. Około 1982 roku Jobs został usunięty z projektu Lisa i przyłączył się do zespołu pracującego nad Macintoshem.

Apple Lisa Office System 3.1. Źródło: _ Wikipedia_

Wprowadzony w dniu 19 stycznia 1983 roku komputer posiadał graficzny interfejs użytkownika niemal identyczny z tym, jaki później znalazł się w Macintoshu. Maszyna była jednak horrendalnie droga. Kosztowała niemal 10 tysięcy dolarów (obecnie byłoby to ponad 23 tysiące) . Na pokładzie znalazł się procesor Motorola 68000 taktowany zegarem o częstotliwości 5 MHz oraz 1 MB pamięci RAM. Komputer posiadał także dwie stacje dysków elastycznych 5,25 cala, zapisujące i odczytujące dane po dwóch ich stronach. Pojemność takiej dyskietki wynosiła 860 KB. Dodatkowo można było dokupić dysk twardy o pojemności 5MB.

Ze względu na cenę i konfigurację maszyna okazała się totalną klapą mimo wprowadzenia rok później Lisy 2 i obniżek cen tego komputera. Największym nabywcą tych maszyn była NASA. Jej koniec przypieczętowało wprowadzenie na rynek komputera Macintosh, który swoje 30 urodziny obchodzić będzie 25 stycznia, a więc już w przyszłym tygodniu.

Źródło: _ Wikipedia_